Opstart af Ørestad Syd betød rekordhøjt grundsalg i Københavns nye bydel på Amager.
02-01-2007
Opstart af Ørestad Syd betød rekordhøjt grundsalg i Københavns nye bydel på Amager
2006 har været et rigtigt godt år for Ørestad. Hele 630.000 etagemeter bolig- og erhvervsbyggeri blev langet over disken til de købelystne udviklings- og boligselskaber.
Det er næsten en tredobling af salget i forhold til det hidtige rekordår, 2005, hvor der blev afsat 224.000 etagemeter.
En del af forklaringen på det rekordhøje grundsalg skal findes i igangsættelsen af bydelens sydlige bykvarter, Ørestad Syd.
Her kunne Ørestadsselskabet allerede i januar-måned annoncere salget af 190.000 etagemeter svarende til omkring 2.000 boliger. Der er dog endnu jord nok at bygge på i området.
Ørestad Syd er omfattet af Danmarkshistoriens hidtil mest omfattende lokalplan. I alt 1.2 mio. kvadratmeter boliger, erhverv og offentlige institutioner er der gjort plads til. På sigt vil bydelen få op mod 10.000 beboere, mens yderligere ca. 15.000 mennesker får deres daglige gang på vej til eller fra arbejde.
- nn
DAFA tætner, dæmper og beskytter
Akustiske loftsystemer der sikrer god lyd og økonomiske løsninger
Få Xtra tid, når du flytter. Flyttebox / Flyttecontainer
Alt i isolering
Guide og inspiration til valg af grønne tage og taghaver
Lad os gøre det sammen
Fugttekniske løsninger
Quickguide – Vinduer – VinduesIndustriens oversigt over love og regler
Værktøjsmekka for håndværkere. Mærkevarer til gode priser.
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Nordkystens Tømmerhandel blev skabt af den entreprenante trælastmand Uffe Ravn ovenpå et boom i sommerhus-byggeriet i 60´erne Nordsjælland – i dag drives den af sønnen Erik Ravn
Mængden af nye varebiler er for nedadgående. I årets første syv måneder er der indregistreret 13.876 nye varebiler i Danmark, og det er en nedgang på hele 12,9 % i forhold til 2022. Og nedgangen i salget ser tilsyneladende ud til at fortsætte
Københavns overborgmester vil have ret til krav om højere andel almene boliger i København. Hun efterlyser, at der bygges flere almene boliger og bygges klogt i hovedstaden
Torben Dybdahl Jensen vinder prisen pga. sin indsats for at motivere unge mennesker til at arbejde i betonbranchen, herunder at afholde den årlige 'Betonworkshop', der efterhånden er blevet en institution i sig selv