Nu er der sat navne på de entreprenører, der skal stå for næste fase af udbygningen af sygehuset i Kolding til nyt akutsygehus. Af de 17 vindende entreprenører er cirka halvdelen fra lokalområdet
25-06-2013
Regionsrådet har på mødet i dag sat navne på de entreprenører, der skal stå for den næste fase af udbygningen af sygehuset i Kolding. Denne fase af udbygningen omfatter blandt andet en ny fælles akutmodtagelse, en ny seks-etagers sengebygning, som bygges oven på den eksisterende bygning og en ny hovedindgang.
Udbuddet var delt op i 22 entrepriser og dækker alt fra råhus, facader og tagdækning til tømrerarbejde, gulve og inventar. Budgettet for denne fase er 740 mio. kroner. I alt skal sygehuset i Kolding udbygges for 912 mio. kroner.
- Det glæder mig meget, at så mange lokale håndværkere skal være med til at udbygge sygehuset i Kolding til trekantsområdets store akutsygehus. Vi får skabt lokale arbejdspladser – og vi får skabt dem nu. Det er fremragende i en tid, hvor byggebranchen har det svært, siger regionsrådsformand Carl Holst (V).
Nu tager vi hul på næste fase
I øjeblikket er man i fuld gang med at etablere flere P-pladser ved Kolding Sygehus, rive nogle af de eksisterende bygninger ned og omlægge installationer.
Når første spadestik er taget i august, kan entreprenørerne rykke ind på sygehuset og starte arbejdet med det omfattende byggeri.
Det nye akutsygehus i Kolding står helt færdigt ultimo 2015 og er klar til indflytning og drift i foråret 2016. Derefter skal de eksisterende bygninger renoveres frem til 2017.
-jk
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Tysk kvalitets siden 1860!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer