Det er et relevant spørgsmål, for alle, der overvejer forsikringsselskabernes tilbud om at højvandssikre kælderen – påpeger tidligere formand for Danske Kloakmestre
18-06-2013
Forsikringsselskaber tilbyder rabat på op til 20 procent i besparelse på husforsikringen, eller mindst 300 kr. hvis man højvandssikrer sin kælder.
Samtidigt kan man få op til 15 procent i rabat på udførelsen af arbejdet, hvis man bruger selskabets ”egne” håndværkere.
Alt i alt en god forretning – eller er det, spørger Verner H. Kristiansen. Selv udførende kloakmester og tidligere formand for Danske Kloakmestre.
Burde indhente flere tilbud
De håndværkere, som forsikringsselskaberne samarbejder med, er nemlig underlagt nogle ret stramme betingelser. Dels skal det fremgå af fakturaen til kunden, at de har fået 15 procent i rabat, og det er udvalgte produkter som foretrækkes.
Det burde måske være et krav, at der skal foreligge flere tilbud, end det fra forsikringsselskabets egne kloakmestre.
Der skulle måske også stilles krav om, at forsikringsselskabet skal godkende løsningen, så de ikke kan komme med indsigelser over, at det er udført forkert. I det tilfælde, at det går galt igen - eller vandet er løbet ind af døren, fordi det er kommet op af brønden ude i vejen.
I min tid som formand for Danske Kloakmestre fik jeg i hvert fald mange opringninger fra private og kloakmestre, som ikke kunne forstå nogle af de metoder/produkter, der benyttes. Blandt andre nogle, som vi i branchen opfatter som decideret skrammel.
Kan investeringen betale sig
Man kan også stille sig spørgsmålet, om det i sidste ende er forsikringsselskaberne, der lukrerer på Miljøministerens klimakampagne.
Set i lyset af, at det nemt koster 20-30.000 kr. at sikre en kælder med toilet for at spare 20 procent på husforsikringen på eksempelvis 7.500 kr. Det giver en besparelse på max 1.500 kr. til husejeren eller godt 16 års tilbagebetalingstid.
Men når man installerer højvandslukker eller pumpebrønde skal der påregnes en årlig vedligeholds udgift, som i mange tilfælde kræves udført af en kloakmester, så der går måske nærmere 32 år inden rabatten på forsikringen begynder at tikke ind på kontoen.
Set i lyset af, at vi i gennemsnit ejer et hus i 7-8 år, så kan det være svært at få regne stykket til at gå op. Eller får man mere for huset, hvis der har været vand i kælderen, og man har installeret højvandslukke eller pumpebrønd.
Anderledes ser det ud med forsikringsselskaberne. De sparer eventuelle udgifter, lige så snart sikring af kælderen er udført. Hvem tjener denne såkaldte rabatordning så bedst?
- mir
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Nedbrydning og Miljøsanering
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Fra Typehus til Drømme Villa
Vinduer, døre, trapper og kviste
- Vi konkurrerer med globale spillere, men vores styrke er, at vi udvikler løsninger tæt på markedet og tilpasser os lokale behov. Min opgave er at fastholde vores kultur, mens vi vokser, siger Dana Lims administrerende direktør, Lars Christensen
Fem års forskning i innovationsprojektet StructuralReuse har givet den danske byggebranche konkrete testmetoder, vejledninger og pilotcases for beton, stål og træ. Efterspørgslen på genbrugsmaterialer fra bygherrer og rådgivere er stor
Kia PV5 er en ægte kantet ladbil med flotte 1000 kilo nyttelast, men slutprisen inklusive moms virker grebet ud af luften
Den første kortlægning af lederne på landets erhvervsskoler peger på et behov for at styrke ledelsen på skolerne. Samarbejdet mellem lederne på de enkelte skoler har stor betydning for, om det lykkes at sikre flere faglærte i fremtiden