UgensErhverv.dk
Britisk arkitekturpris til Retten på FrederiksbergRetten på Frederiksberg.

Britisk arkitekturpris til Retten på Frederiksberg

Frederiksbergs nye retsbygning, tegnet af 3XN, har modtaget en RIBA International Award uddelt af det britiske arkitektforbund, Royal Institute of British Architects

14-06-2013

Siden 1966 fra det britiske arkitektforbund hvert år uddelt priser til ny arkitektur af særlig høj kvalitet. I år er ni priser gået til projekter udenfor Storbritannien, herunder Retten på Frederiksberg, og projekter af en række fremtrædende internationale arkitekter såsom Zaha Hadid og David Chipperfield.

Juryens begrundelse:
The considerable bulk of the building is mitigated by a generously proportioned sloping roof which runs down to the lesser form of the neighbouring 1921 classical Court House, to which it is linked by a high-level glazed bridge. Its relevance and sensitivity to context is celebrated through the use of beautifully crafted in-situ and pre-fabricated panels of brickwork, and its fenestration enlivened by the use of external, folding, perforated aluminium shutters.

Internally, the plan, cross-section and circulation are resolved with supreme clarity and simplicity, with a full-height, generously day-lit (and sun-lit) space extending through the length of the building providing an attractive feature for all users, while affording the necessary separation for security and the needs of the Courts service. The court-rooms are models of simplicity and reticence.

Udgangspunkt i retsbygning fra 1921
Retten på Frederiksberg er resultatet af en grundig og pragmatisk proces, hvor de udfordringer, som programmet og placeringen bød på, var det kreative udgangspunkt for 3XN. Resultatet er en elegant bygning, som på en gang fremstår klassisk og moderne.

Arkitekturen tager sit udgangspunkt fra den nærliggende neoklassiske retsbygning designet af Hack Kampmann og opført 1921. For at sikre en respektfuld dialog med Kampmanns bygning valgte 3XN kun at udnytte dele af den 5.000 m2 store grund, samt at holde den nye retsbygning lavere mod Kampmanns bygning mod øst, mens den er stigende mod de højere og nyere bygninger mod syd.

Disse valg resulterer i en kompakt struktur på i alt 5500 m2, som har en respektfuld vinkel på 45 grader i forhold til den fredede retsbygning. Der er en åben korridor mellem de to bygninger, som er forbundet med en gangbro i glas.

Det moderne demokratis værdier
En række gamle vejtræer er bevaret ved at lade den vestlige facade bue elegant.
Facaden i tegl og mursten udtrykker soliditet og skaber klare referencer til det eksisterende bybillede. Ved at løfte facaden ved hovedindgangen og vælge facadesten i lyse toner tilføjes lethed og retsbygningen opnår en klar identitet.

Interiøret er designet i overensstemmelse med værdierne i et moderne demokrati. Der er således lagt vægt på at alle brugergrupper, fra personale til tiltalte, oplever et logisk og venligt miljø med optimalt adskilte adgangs- og færdselsforhold.
Et atrium med ovenlys skærer ind gennem midten af bygningen og trækker dagslyset dybt ind i huset samtidig med at der skabes visuelle forbindelser mellem etagerne. En lysinstallation med skiftende lys fremmer en behagelig og venlig atmosfære.

Bæredygtighedsstrategien har været ambitiøs. Bygningens kompakte form, den gode udnyttelse af dagslyset og naturlig ventilation giver sammen med termoaktive overflader med natkøling betydelige energibesparelser. Desuden har bygningen har et grønt tag.

- kj

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København