Region Syddanmark vil gerne have STB BYG til at blive lidt længere i Aabenraa, hvor det store sygehusbyggeri nu går ind i sin anden fase
30-05-2013
STB BYG er allerede i fuld gang med kompletteringsentreprisen fra første fase, men som den billigste på fire fagentrepriser til det nye psykiatriske sygehus arbejder de nu videre til slutningen af 2014.
Nyt Psykiatrisk Sygehus Aabenraa bliver en selvstændig appendix på 19.127 m2 til Aabenraa Sygehus. Den psykiatriske afdeling skal rumme i alt 115 sengepladser og fællesfunktioner. Afdelingen bygges op med syv afsnit, der ligger som en fliget vifte omkring en hovedakse. Der er fra arkitektens side sat fokus på bæredygtighed og miljøtiltag ligesom bygningen placeres med kig til uderum og haver fra stort set alle dele af bygningen.
Det er Region Syddanmark, som står bag den i alt 1,2 mia. kr. store udvidelsen af Aabenraa Sygehus. Det nye akutsygehus skal stå helt færdigt i 2019/2020, og bliver akutsygehus for hele Sønderjylland.
I første fase arbejdes der med en ombygning af centerskadestuen, som skal laves om til akutmodtagelse med kardiologisk sengeafsnit og psykiatrisk skadestue. Ombygningen omfatter også et kardiologisk ambulatorium.
Nybygningsdelen består af et familiehus med bl.a. børne- og fødeafdeling, operationsstuer, kardiologisk laboratorium, modtagekøkken og sterilcentral. Samlet er der tale om ca. 22.000 kvadratmeter ny- og ombygninger, hvor STB BYG står for kompletteringsentreprisen.
Billigst på alle opgaver
I byggeriets anden fase vandt STB BYG licitationen på alle de fire fagentrepriser, som de havde budt på, hvilket var murer-, tømrer-, snedker og gulventreprisen. Den samlede entreprisesum beløber sig til ca. 61 mio. kr., hvilket får STB BYGs samlede omsætning til Region Syddanmark op på 150 mio. kr.
- Vi er allerede godt i gang hernede, så bygherren ved også, at vi kan levere den lovede vare til prisen, siger adm. direktør Jens Winther, STB BYG.
Han glæder sig samtidig over, at de får endnu en mulighed for at vise, at de er en kvalificeret medspiller, når det gælder store sygehus- og institutionsbyggerier.
STB BYG bygger for tiden også en ny superdaginstitution til 254 børn i Langeskov og en bæredygtig daginstitution i Lund ved Horsens. Tidligere har de blandt andet stået for ombygning og renovering af Psykiatrisk Hospital i Esbjerg, ligesom de både har bygget nyt, bygget til og bygget om på adskillige plejecentre rundt om i landet.
- kj
Tagdækkernes faldsikringssystem
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Læs marts 2026 udgaven her
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Tysk kvalitets siden 1860!
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret
Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København