UgensErhverv.dk
Ny sikkerhedsdør beskytter mod røg og tyve

Ny sikkerhedsdør beskytter mod røg og tyve

Jeld-wen lancerer ny sikkerhedsdør til lejligheder, der beskytter mod både indbrud, røg, lugtgener og støj

13-05-2013

En af Europas førende dørproducenter Jeld-wen Door Solutions lancerer nu en moderne og effektiv sikkerhedsdør i stål til etageejendomme, som er omhyggeligt konstrueret til at afværge indbrud, ild, røg, ubehagelige lugte og støj.

- Sikkerhed i hjemmet er efterhånden blevet et stort emne i Danmark, og tryghed og sikring mod udefrakommende elementer er nøgleord, når det kommer til at beskytte vores hjem. Derfor har vi valgt at designe og producere sikkerhedsdøre af højeste kvalitet, som naturligvis lever op til alle standarder på området, fortæller Peter Foli, produktchef i Jeld-wen Skandinavien.

Store forventninger
Hele døren er konstrueret i stål og har overfals, hvilket betyder, at den yderste plade på døren ligger ud over karmen. Således vanskeliggøres opbrydning mellem dør og karm betydeligt. Derudover kommer alle dørene med justerbare, indbrudssikrede hængsler, en patenteret bundløsning samt andre forstærkende elementer. Hos JELD-WEN er der store forventninger til den nye ståldør:

- Sikkerhedsdøre er endnu ikke så udbredte i Danmark som for eksempel i Sverige, men vi forventer at se samme tendens i Danmark. Især til etagebyggeri, hvor døren har sin ret. Med det rette dørvalg vil boligselskaber i mange tilfælde kunne undgå omkostningsfulde investeringer som eksempelvis kameraovervågning, lyder det fra Peter Foli.

Ligner ikke en ståldør
Jeld-wens sikkerhedsdøre fås både som malet og med folie, hvilket giver en bred vifte af designmuligheder. Lige meget hvilken overflade, man vælger, vil døren ikke fremstå som en decideret ståldør men derimod passe ind i det udtryk, som ønskes i ejendommen.

Dørene er testet og certificeret i henhold til den europæiske sikkerhedsnorm, EN 1627 klasse 3, som benyttes til klassificering af dørens evne til at modstå indbrudsforsøg.

Sikkerhedsdørene er ud over certificering for sikkerhed, brand og lyd, også certificerede for røgtæthed og holder dermed tætte over for uønskede og skadelige luftarter. JELD-WEN tilbyder 5 års indbrudsgaranti, fordi de nye sikkerhedsdøre er konstrueret efter de nyeste teknikker og indeholder patenterede elementer. 

- jhn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København