UgensErhverv.dk
Roskildes nye Energitårn skyder i vejret

Roskildes nye Energitårn skyder i vejret

Med monteringen af det 98 meter høje tårn er Roskildes nye, markante kraftvarmeværk nu for alvor synligt

08-05-2013

Roskildes borgere er for tiden vidne til skabelsen af et stykke nyskabende arkitektur; affaldsselskabet Kara/Noverens nye kraftvarmeværk Energitårnet. Energitårnet anses som fremtidens kraftvarmeværk og vil have en langt højere effektivitet, hvor 95% af energien fra affaldet udnyttes mod tidligere 70%.

Lyser om natten
Energitårnets aluminiumsfacade er perforeret med runde huller og indbygget baggrundslys. Om natten forvandler de indbyggede lys værket til et glødende fyrtårn, som et lysende symbol på energiproduktionen.

- Nu er tårnet med skorstenen på plads. Men værkets spændende form vil blive endnu mere tydelig i den kommende tid, i takt med monteringen af den ydre facadebeklædning i rav-farvet aluminium, fortæller projektleder Niels Winther Hansen fra rådgivningsvirksomheden Bascon.

-jhn

KORT OM KARA/NOVEREN OG ENERGITÅRNET
Energitårnet er det sjællandske affaldsselskab Kara/Noverens nye kraftvarmeværk i Roskilde. Værket er tegnet af den hollandske arkitekt Erick van Egeraat, mens detailprojekteringen af facaden udføres af Kai Andersen A/S.

Affaldsselskabet Kara/Noveren er ejet af ni sjællandske kommuner og tager imod affald fra knap 400.000 borgere og 20.500 virksomheder.

Energitårnet vil koste i alt 1,3 milliarder kroner og kunne forsyne mere end 60.000 husstande med CO2-neutral el og fjernvarme. 

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København