UgensErhverv.dk

Hyppigere AutoCAD

Autodesk introducerer frekvensskifte med nye softwareversioner hvert år.

12-05-2004

Autodesk introducerer frekvensskifte med nye softwareversioner hvert år

Af Niels Nielsen

Siden år 2000 har softwarefirmaet Autodesk lanceret nye versioner af AutoCAD med faste intervaller hvert andet år: 2000, 2002 og 2004. Med lanceringen af version 2005 dette forår sættes tempoet i vejret, så der fremover kommer nye versioner hvert år.
Byggebranchens digitale samarbejdsforening, bips, ser helst nye softwareversioner hvert andet til tredje år.

Hvert år
Strategien med de hurtigere udgivelser blev allerede lanceret med AutoCAD 2000, da Autodesk gik over til at navngive softwaren med årstal. Kort efter udgivelsen af version 2000 udkom den særlige internetversion, AutoCAD 2000i.

Herefter gik det langsommere, og de efterfølgende opgraderinger fik navnene 2002 og 2004.

Dette forår bryder Autodesk de faste toårs intervaller og lancerer Autodesk 2005. Udgivelsen markerer således en tilbagevenden til hyppigere nyudgivelser med en ny opgradering hvert år.

Subscription
Det er i hvert fald meldingen fra John Sanders, der er chef for Autodesks Platform Technology Group og ansvarlig for AutoCAD- og LT-produkterne.

Begrundelsen for de hyppigere opgraderinger er, at softwareproducenten gerne vil give kunder med såkaldte ’subcription-aftaler’ mere værdi for deres faste engagement med virksomheden.

Subscription-programmet er en form for abonnement, hvor brugerne mod et årligt gebyr automatisk får tilsendt de seneste udvidelser af det program, de anvender. Samtidig følger en række tilbud som kurser via internettet.

Andet eller tredje
Hos brancheforeningen bips, der bredt samler brugerne af informationsteknologi i byggeriet, og hvor 80% af medlemmerne anvender AutoCAD til projektering, er man kritisk over for de hyppige opgraderinger.

- Vi så helst, at der kom nye versioner af programmerne hvert andet eller tredje år, fordi det svarer til det interval, som et byggeprojekt normalt strækker sig over, og det ikke er hensigtsmæssigt at skulle opdatere midt i et projektforløb, siger Svend Erik Jensen fra bips, der samtidig må erkende, at de hyppigere opgraderinger er generelt for producenterne af software til foreningens brugere. Det gælder Bentley, der laver Microstation, og selvfølgelig Microsoft.

Glidende overgang
Autodesk forsvarer på den anden side også sin strategi ud fra et brugersynspunkt. De hyppigere og mindre opgraderinger skal sprede virksomhedernes investeringer i software i tilsvarende mindre men hyppigere udgiftsposter.

Samtidig vil de daglige brugere foran skærmene opleve en glidende overgang mellem versionerne, hvor de selv kan opdatere deres viden via internettet.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • Vika vinduer

    Vika vinduer

    Lad os gøre det sammen

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • Toyota Danmark

    Toyota Danmark

    Få en robust og loyal samarbejdspartner

  • Kassebil.dk

    Kassebil.dk

    Online leasing af varebiler med ét klik.

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • Nyt om Bæredygtighed 1-2026

    Nyt om Bæredygtighed 1-2026

    Magasin om bæredygtighed i byggebranchen

  • Ford

    Ford

    Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

Enhedslisten vil have alle byggepladser registreret

Enhedslisten vil have alle byggepladser registreret

Beskæftigelsesministeren afviser dog forslaget med henvisning til, at der allerede er krav om registrering af byggepladser af en vis størrelse

ID-kort gør det sværere at snyde med asbest

ID-kort gør det sværere at snyde med asbest

I de seneste år er reglerne om asbest i arbejdsmiljøet skærpet med blandt andet autorisationsordningen

Salling vælger Bravida til at stå for sikkerheden i hele landet

Salling vælger Bravida til at stå for sikkerheden i hele landet

Teknikentreprenøren Bravida har landet en landsdækkende aftale med Salling og skal servicere brand- og sprinkleranlæggene i alle Sallings danske butikker, der dækker Bilka, Netto, Føtex og BR

Guldborgsund vil opføre boliger med havneudsigt

Guldborgsund vil opføre boliger med havneudsigt

Udviklingen af havnen i Nykøbing Falster er godt i gang. Nu har Økonomi- & Erhvervsudvalget i Guldborgsund Kommune principgodkendt en tidsplan for, hvad der skal ske de kommende 10 år