UgensErhverv.dk

Byggeomsætningen er steget med 15,4%

Nyeste tal fra Danmarks Statistik understreger byggeriets fremgang

06-11-2006



Nyeste tal fra Danmarks Statistik understreger byggeriets fremgang.


”I de tre første kvartaler 2006 omsatte den samlede bygge- og anlægsbranche for 139,4 mia. kr. Det er en stigning på 18,6 mia. kr. i forhold til samme periode i 2005. Procentvis svarer det til en meget voldsom stigning på 15,4%” forklarer Bo Sandberg, økonom i byggebranchens lønmodtagerfællesskab, BAT-kartellet.

Det er Danmarks Statistik, som i dag har offentliggjort friske tal for firmaernes køb og salg i september. For samtlige landets virksomheder set under ét, har den foreløbige omsætningsfremgang i 2006 været på 9,4%.

Omsætningsstatistikken ligger fint i tråd med branchens samlede konjunkturindikator + tilsvarende tal for byggeaktivitet, beskæftigelse, ledighed og præsterede arbejdstimer. ”Efter tre fjerdedele af året er gået, er status, at byggeriet med glæde kan konstatere, at flaskehalsene i hvert fald ikke har kunnet bremse fremgangen i branchens omsætning” siger Bo Sandberg. ”Det er især reparation og vedligeholdelse, der trækker fremgangen – men også erhvervsbyggeriet er for alvor kommet i omdrejninger i år. 2005 var fortsat præget af, at man nedbragte tomgangsprocenten i en stor del af det eksisterende kontorbyggeri”, siger Sandberg.

Der kan iflg. BAT spores en yderligere opadgående tendens i byggeriets omsætning i 3. kvartal, hvilket kan skyldes, at byggebranchen i øjeblikket nærmest tæppebombes med arbejdskraft fra mange sider. ”I 2005 var byggeomsætningen størst i 4. kvartal (52,1 mia. kr., svarende til godt 30% af branchens årsomsætning). Hvis samme tendens gør sig gældende her i 2006, kommer man op på en samlet årsomsætning for virksomhederne i bygge- og anlægsbranchen på 195-200 mia. kr. i år”, siger BAT-økonom Bo Sandberg.

-mo

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Byggepladsen er en klimamæssig black box

Byggepladsen er en klimamæssig black box

Nye krav til byggeriet lurer i horisonten, når klimakravene skal revideres i 2025. Alt tyder på, at byggepladsen bliver omfattet af beregningerne af CO2 belastningen

NCC bygger for 120 millioner svømmehal i Nordjylland

NCC bygger for 120 millioner svømmehal i Nordjylland

Ved siden af Idrætscenter Vendsyssel og Vrå Skole skal der opføres en svømmehal med 25 meter bassin med otte baner, morskabsbassin med vandrutchebane samt wellnessafdeling. Projektet har en kontraktsum på ca. 120 millioner kroner

Stor undersøgelse: Malerne vægter kvalitet over alt andet

Stor undersøgelse: Malerne vægter kvalitet over alt andet

Kvaliteten er vigtigst, og renoveringsprojekterne kommer til at stå i kø. Det er blandt konklusionerne i en stor spørgeundersøgelse, hvor Flügger har spurgt skandinaviske kunder om forventningerne til fremtiden og ønsker til malerprodukter generelt

Snickers Workwear introducerer verdens første indbyggede, certificerede knæpuder

Snickers Workwear introducerer verdens første indbyggede, certificerede knæpuder

SPONSORERET INDHOLD: Med lanceringen af verdens første indbyggede, certificerede knæpuder viser Snickers Workwear sit engagement i det, virksomheden kalder 'Inventing workwear'