Skanska arbejder på, at alle koncernens indkøb kan foretages elektronisk i løbet af to år.
11-05-2004
Skanska i Danmark, Norge og Sverige håber på at kunne foretage alle koncernens indkøb elektronisk i løbet af to år. Det nye system skal efter planen være indarbejdet i slutningen af 2005. Målet er at reducere udgifter med 15-20% indenfor dette tidsrum.
’Effect’ kalder Skanska sit nye e-handelsfremstød, der indgår i et større projekt, som skal mindske omkostningerne på byggematerialer og dermed totaludgifterne. Skanskas indkøb skal koordineres, så den samlede kapacitet udnyttes bedre. Det samlede indkøb på 30 mia. svenske kroner skal koncentreres på færre leverandører, som får større leverancer.
Skanska ser gerne, at andre virksomheder i byggesektoren også satser på e-handel. Det vil nemlig skubbe til udviklingen, så systemet hurtigt bliver meget effektivt.
Blandt de problemer, som skal løses i den kommende tid, er tilvænning til de nye systemer hos Skanskas egne medarbejdere. Hele byggebranchen er bagefter med at udnytte e-handelen sammenlignet med andre sektorer, og der må regnes med en vis konservatisme og uvilje til at tage nye arbejdsmetoder i brug hos nogle af medarbejderne.
Det spiller også en rolle, at e-handelsprojektet betyder større centralisering på dette arbejdsområde. Det er nemlig i modstrid med, at Skanska ellers har søgt at opbygge en meget decentraliseret virksomhed.
- tm
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Tysk kvalitets siden 1860!
Online leasing af varebiler med ét klik.
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Dansk importør af Bobcat
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Tagdækkernes faldsikringssystem
Byggeprojekter kan ikke - selv om kravet til byggeskadeforsikringen ophører ved årsskiftet - igangsættes uden byggeskadeforsikring for det pågældende byggeri
De 98 kommuner skal stille mindst én genbrugsplads til rådighed for private boligejeres asbestaffald
Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne