Claus Christensen har købt Storkøbenhavns største udbyder inden for klassiske liebhaverboliger
09-10-2006
Henrik Mühldorff bliver til Ejendomsmæglerfirmaet Mühldorff & Partnere A/S.
Storkøbenhavns største udbyder inden for klassiske liebhaverboliger ejendomsmæglerfirmaet Henrik Mühldorff er netop blevet solgt til finansmanden Claus Christiansen, som har en baggrund i IT-branchen, men også har beskæftiget sig med ejendomsmarkedet. Sammen med en gruppe investorer
ønsker han nu at gå ind på det attraktive marked for liebhaverboliger.
- Vi ser et stort og spændende potentiale i dette køb, ikke mindst fordi Henrik Muhldorff om nogen har formået at opbygge et anerkendt navn samt stor viden og kapacitet på dette specialmarked for boliger. Og der er tillige mange muligheder for at opbygge nye forretningsområder omkring kerneproduktet, siger Claus Christiansen.
Med i købet får den nye ejer også de hidtidige medarbejdere samt lokalafdelingerne på henholdsvis Frederiksberg, Østerbro, Charlottenlund samt hovedkontoret i Gothersgade.
-mo
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Tysk kvalitets siden 1860!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster