UgensErhverv.dk
Ringe sikkerhed på danske byggepladserArkivfoto: Michael Odsgard

Ringe sikkerhed på danske byggepladser

Arbejdstilsynet konstaterede i går 216 alvorlige overtrædelser af arbejdsmiljølovgivningen på landsdækkende aktion.

15-09-2006

Helt elementære fejl og mange grove overtrædelser var, hvad der mødte Arbejdstilsynets tilsynsførende på landets byggepladser i går.

- Det er uhyggeligt så svært, det åbenbart er for mange bygge- og anlægsvirksomheder at overholde helt almindelige og velkendte sikkerhedsprocedurer, siger kontorchef Peter Herskind, Arbejdstilsynet.
– Selv om vi heldigvis møder mange gode byggepladser, er der tilsyneladende mange arbejdsgivere, der tror, at arbejdsmiljøloven kun gælder for de andre. Det er et stort problem for de pågældende virksomheder. Det er et stort problem for branchen – og det er et problem, som Arbejdstilsynet ikke slipper af syne.

Under aktionen besøgte Arbejdstilsynet 303 byggepladser i alle dele af landet. På mange af byggepladserne var der et eller flere alvorlige brud på sikkerheden. I alt fandt Arbejdstilsynet 216 arbejdsmiljøovertrædelser, der var så alvorlige, at Arbejdstilsynet måtte skride ind og stoppe arbejdet med et strakspåbud eller et forbud. I adskillige af disse sager overvejer Arbejdstilsynet nu at bede politiet om at gå ind i sagen og vurdere, om der skal rejses retslig tiltale. Det kan føre til bøder på 25.000 kr. eller mere. Ud over de 216 alvorlige sager måtte Arbejdstilsynet i 67 tilfælde reagere over for mindre alvorlige problemer.

- Det er simpelthen rystende ringe, siger direktør Jens Jensen, Arbejdstilsynet. – Vi så det ved aktionen i juni, og nu tegner billedet om muligt endnu mere dystert. Jeg kan forsikre, at det bliver både drøjt og dyrt for de uansvarlige virksomheder, når Arbejdstilsynet i de kommende år gennemgår arbejdsmiljøet hos alle bygge- og anlægsvirksomheder. Vi vil ikke acceptere, at arbejdsgivere eller medarbejdere går på kompromis med sikkerheden.

Samtidig advarer Jens Jensen byggebranchen om, at nye aktioner på byggepladserne allerede er planlagt.
-mo

Brochurer

Byggepladsen er en klimamæssig black box

Byggepladsen er en klimamæssig black box

Nye krav til byggeriet lurer i horisonten, når klimakravene skal revideres i 2025. Alt tyder på, at byggepladsen bliver omfattet af beregningerne af CO2 belastningen

NCC bygger for 120 millioner svømmehal i Nordjylland

NCC bygger for 120 millioner svømmehal i Nordjylland

Ved siden af Idrætscenter Vendsyssel og Vrå Skole skal der opføres en svømmehal med 25 meter bassin med otte baner, morskabsbassin med vandrutchebane samt wellnessafdeling. Projektet har en kontraktsum på ca. 120 millioner kroner

Stor undersøgelse: Malerne vægter kvalitet over alt andet

Stor undersøgelse: Malerne vægter kvalitet over alt andet

Kvaliteten er vigtigst, og renoveringsprojekterne kommer til at stå i kø. Det er blandt konklusionerne i en stor spørgeundersøgelse, hvor Flügger har spurgt skandinaviske kunder om forventningerne til fremtiden og ønsker til malerprodukter generelt

Snickers Workwear introducerer verdens første indbyggede, certificerede knæpuder

Snickers Workwear introducerer verdens første indbyggede, certificerede knæpuder

SPONSORERET INDHOLD: Med lanceringen af verdens første indbyggede, certificerede knæpuder viser Snickers Workwear sit engagement i det, virksomheden kalder 'Inventing workwear'