I dag gennemfører Arbejdstilsynet en landsdækkende aktion med fokus på farligt arbejde på stilladser, stiger og tag.
13-09-2006
Arbejde på stilladser, stiger og tage er blandt det farligste på byggepladserne. Af 20 dødsulykker i 2005 skete de fleste ved faldulykker. Derfor sætter Arbejdstilsynet med aktionen i dag særligt fokus på denne type arbejde. Ved en tilsvarende aktion rettet mod tagarbejde i juni, måtte Arbejdstilsynet skride ind og stoppe arbejdet på mere end hver tredje byggeplads.
Sikkerhedskravene på byggepladserne skal overholdes, siger direktør Jens Jensen, Arbejdstilsynet. - Og reglerne er velkendte i branchen, så der er ingen undskyldning for at sløse med sikkerheden. Ligesom ved aktionen i juni vil Arbejdstilsynet slå hårdt ned, hvis sikkerheden ikke er i orden, og i de værste tilfælde vil vi bede politiet gå ind i sagen.
Dagens aktion foregår som uanmeldte besøg på byggepladser over hele landet.
Samarbejde om bedre sikkerhed
Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen har med baggrund i ulykkestallene bedt Arbejdstilsynet om i samarbejde med byggebranchens parter at igangsætte nye aktiviteter. Det er resulteret i en handleplan, der skal være med til at forbedre arbejdsmiljøet på byggepladserne.
Ét af mange elementer i handleplanen er aktionen, som Arbejdstilsynet gennemfører i dag. Der kommer flere aktioner i løbet af 2006.
I 2005 skete der 20 dødsulykker på byggepladserne – en fordobling i forhold til de foregående år. I 2005 skete der desuden 296 alvorlige ulykker på byggepladserne.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Læs marts 2026 udgaven her
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Fra Typehus til Drømme Villa
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster