Museumsbygning af slanke, lange egetræslægter bøjet til en udsøgt form tildeles engelsk træpris.
04-05-2004
Museumsbygning af slanke, lange egetræslægter bøjet til en udsøgt form tildeles engelsk hæderspris
Af Tove Malzer
Træ kan bruges til utroligt mange, spændende byggeprojekter. Og for at promovere træ som byggemateriale og støtte fremragende arkitektur, design og håndværk uddeles årligt prisen The Wood Awards i Storbritannien.
2003-prisvinderne blev udvalgt blandt 157 foreslåede projekter, hvoraf 23 gik videre til den endelige bedømmelse.
Gitterkonstruktion
Der var fem vinderprojekter, men som den ’ultimative’ vinder – modtageren af Gold Award - blev udpeget Downland Gridshell i East Sussex – en nyskabende skal- og gitterkonstruktion i træ.
Edward Cullinan Architects, som har tegnet bygningen til frilandsmuseet Weald and Downland Open Air Museum, har skabt en både spændende og rummelig konstruktion.
Den har form og styrke som en dobbelt buet skal, men er en gitterkonstruktion og ikke en solid, lukket facade. Gitteret er opbygget af slanke, lange egetræslægter, som er bøjet i en udsøgt formgivning.
Ind i bakke
Den underste del af bygningen indeholder en lagerkælder til opbevaring af museets mange objekter, og den er bygget ind i siden af en stor bakke. Det giver meget plads uden særlig visuel påvirkning af landskabet.
På toppen af lageretagen ligger et dæk med en letvægtskonstruktion, og her har byggekonservatorerne deres værksted. Rummet er 46 m langt og ni meter højt.
’Downland Gridshell er både et museum og i sig selv en museumsgenstand,’ siger dommerkomiteen bag The Wood Awards.
online leverandør af værktøj i høj kvalitet til billige priser
Professionelle befæstigelse og fastgørelsesprodukter
Vejledning i valg af tag
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Tagdækkernes faldsikringssystem
Nedbrydning og Miljøsanering
Værktøjsmekka for håndværkere. Mærkevarer til gode priser.
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Energieffektive luftbehandlings-løsninger. Ideelt og kontrolleret klima
VinduesIndustrien – Dansk brancheforening og ejer af kvalitetsstandarden DVV
Forskning i grøn omstilling i bygge- og anlægsbranchen er afgørende for bedre og mere effektiv udnyttelse af ressourcerne
Torsten Gejl fra Alternativet peger i forbindelse med et spørgsmål til transportminister Thomas Danisen på, at det seneste budget for anlæggelsen af Lynetteholm er på 3,4 milliarder, og det er en stor overskridelse af det oprindelige budget
Der bliver i løbet af de kommende ti år brug for at investere minimum 27 milliarder i at genoprette nedslidte hospitalsbygninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger