UgensErhverv.dk
Glyptoteket under jorden

Glyptoteket under jorden

Renoveret Ny Carlsberg Glyptotek byder publikum velkommen i underjordisk søjlehal.

05-09-2006

Renoveret Ny Carlsberg Glyptotek byder publikum velkommen i underjordisk søjlehal

Af Niels Nielsen

Gennem de seneste tre år har Ny Carlsberg Glyptotek i København gennemgået en omfattende renovering og ombygning fra yderst til inderst:

Hovedfacaden mod H.C Andersens Boulevard er renset, eksisterende udstillingssale er ført tilbage til originale farver, og tidligere værkstedslokaler er inddraget til nye udstillingsrum.

Den største opgave har dog været udgravningen af en ny publikumsfoyer under museets hovedbygning.

En dristig byggeopgave, hvor tonsvis af jord er gravet ud omkring den oprindelige, murede kælderkonstruktion. Resultatet er en langstrakt søjlehal under buede hvælv, der udover en tiltrængt modernisering af publikumsfaciliteterne føjer endnu en fascinerende rumoplevelse til det omfattende museumskompleks.

Læs mere om det spændende byggeprojekt i seneste udgave af fagbladet Byggeri nr.6-2006.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster