UgensErhverv.dk

Markant fald i indtjeningen hos NCC

Stigende priser, manglende leverancer og dårlig styring gav et driftsoverskud på blot 18 mio. kr. for første halvår.

23-08-2006

Byggebranchen knokler på overtid for at tømme de fyldte ordrebøger. Men det er tilsyneladende ikke en garanti for, at man også tjener flere penge.

Således har en treenighed af uheldige omstændigheder gnavet godt i indtjeningen hos NCC Construction, og entreprenørvirksomheden annoncerer nu et fælt skuffende resultat. Driftsresultatet blev på blot 18 mio. kr. for første halvår mod 75 mio. året før. Det på trods af en 200 mio. kr. højere omsætning, der lå på 2.6 mia. kr.

- Vi oplever, at priserne i markedet på visse områder stiger med op til 30 procent. Det er langt udover, hvad der kan ses i indeks og statistikker. Da en række af vores kontrakter er bundet op i faste priser, er driftsresultatet for første halvår mærkbart påvirket af prisudviklingen, forklarer adm. dir. Søren Ulslev, NCC Construction.

Ifølge Søren Ulslev er det et fåtal af de 300 byggesager NCC har haft i første halvår, der har været udslagsgivende for det negative driftsresultat.
Det drejer sig dels om opgaverne til 2004-fastpris, dels om projekter med dårlig styring. Byggesagerne har ført til, at NCC har nedskrevet for 127 mio. kr. i første halvår.

- mir

Brochurer

65.000 tilsyn mod social dumping

65.000 tilsyn mod social dumping

Alene sidste år gennemførte Arbejdstilsynet 7.900 tilsyn på danske og udenlandske virksomheder, og det resulterede i 4.300 reaktioner

Aarsleff er endelig ude af Rusland

Aarsleff er endelig ude af Rusland

Efter en knap et år lang proces har Aarsleff nu opnået alle de påkrævede godkendelser i både Danmark og Rusland, og salget af Aarsleffs russiske forretninger er nu gennemført

Ford har misforstået det danske marked

Ford har misforstået det danske marked

Hos Ford vil man gerne sælge sin Ranger Raptor som en fritidsbil, men det kommer ikke til at ske i Danmark, hvor den primært vil blive solgt som arbejdsbil og også kun kan købes på gule plader

Med på en kigger

Med på en kigger

I Frederiksberg Kommune har kommunalbestyrelsen besluttet, at alle byggehegn, der sættes op i forbindelse med Frederiksberg Kommunes bygge- og anlægsprojekter, forsynes med kighuller i forskellige højder