Byggematerialer er næppe det område, der påkalder sig mest iderigdom
18-08-2006
Byggematerialer er næppe det område, der påkalder sig mest iderigdom.
Bambus forsøges nu markedsført i Danmark som gulv, bordplade og trin.
Bambussen, der anvendes, er med en diameter på 12 – 15 cm, fra samme plante skoves med 4 – 5 års mellemrum.
Gulvene fremstilles af opskåret bambus – vertikalt limet, efter en tørring. Overfladen er lys og byder på mange behandlingsmuligheder.
Arkitekterne er meget positive for muligheden for at samle bordplader, gulve, trin og vinduesplader i et og samme materiale i boligen.
Bambussen bevarer efter limningen en væsentlig del af sin utrolige bøjelighed og giver et meget ”stille gulv”. Netop evner, som kan føre til nye normer for sportsgulve, når den fornødne produktudvikling er på plads.
Firmaet bag importen, Holse & Wibroe, markedsfører også en fiberplade af bambus. Ifølge importøren er denne plade at sammenligne med MDF og så godt som ridsefast.
-ods
Energieffektive luftbehandlings-løsninger. Ideelt og kontrolleret klima
Værktøjsmekka for håndværkere. Mærkevarer til gode priser.
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen. Efterår/vinter
Fugttekniske løsninger
Læs november 2022 udgaven her
Måleudstyr
Alt i isolering
Akustiske loftsystemer der sikrer god lyd og økonomiske løsninger
Markedsledende i afvandingsteknik
VinduesIndustrien – Dansk brancheforening og ejer af kvalitetsstandarden DVV
Alene sidste år gennemførte Arbejdstilsynet 7.900 tilsyn på danske og udenlandske virksomheder, og det resulterede i 4.300 reaktioner
Efter en knap et år lang proces har Aarsleff nu opnået alle de påkrævede godkendelser i både Danmark og Rusland, og salget af Aarsleffs russiske forretninger er nu gennemført
Hos Ford vil man gerne sælge sin Ranger Raptor som en fritidsbil, men det kommer ikke til at ske i Danmark, hvor den primært vil blive solgt som arbejdsbil og også kun kan købes på gule plader
I Frederiksberg Kommune har kommunalbestyrelsen besluttet, at alle byggehegn, der sættes op i forbindelse med Frederiksberg Kommunes bygge- og anlægsprojekter, forsynes med kighuller i forskellige højder