UgensErhverv.dk
Ny bro i København- Foto:Jon Norddahl/Niras.

Ny bro i København

Cykel-gangbro mellem Frederiksberg og Nørrebro godt på vej

09-08-2006

I påsken startede opførelsen af en ny spektakulær bro i København. Den kommer til at gå over den trafikerede Ågade, der fortsætter H.C. Andersens Boulevard ud af byen.

Broen er en cykel-gangbro, der forbinder Nørrebro og Frederiksberg, men udformningen giver samtidig broen en tydelige port-effekt over indfaldsvejen til hovedstaden.

Den slanke stålkonstruktion er på kanten af, hvad der er teknisk muligt. Og forud for montagen er gået måneders beregninger med avancerede beregningsprogrammer og 3D tegneprogrammer.

- Vi holdt alle sammen vejret, da de enorme dele af broen skulle monteres her i påsken. Men alt passede indenfor ganske få millimeter, så entreprenøren kunne samle delene uden problemer, fortæller Christian von Scholten fra ingeniørfirmaet NIRAS, der har stået for beregningen af arkitekterne Dissing+Weitlings design.

Broens dele er fremstillet i Polen og sejlet til England, hvor buens runde former blev skabt. Fra Polen er brodrageren og buen i mindre dele transporteret til Ågade og samlet på byggepladsen inden den endelige montage.

Endnu mangler den endelige indvielse, der finder sted i juni 2008

- Foto:Jon Norddahl/Niras.

- nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster