UgensErhverv.dk

Husejere vil ikke spare energi

Energirigtige forbedringer af boligerne er upopulære. Konference skal undersøge, hvordan holdningen kan ændres.

02-08-2006

Trods skyhøje oliepriser foretrækker husejere stadig at investere i flotte terrasser og tjekkede spabade frem for energiruder og loftsisolering. Det skal der nu laves om på.

Økologisk Råd og Dansk Byggeri afholder 25. september en konference, der skal finde ud af, hvad der skal til for at ændre husejernes holdning til energiforbedringerne.

Konferencen sætter især fokus på, hvilke energibesparende løsninger byggeriet kan tilbyde husejerne, og hvordan husejerne i det hele taget motiveres til at investere i energiforbedringer.

- mir

Brochurer

Pihl-koncernen opruster på formandskab

Pihl-koncernen opruster på formandskab

Hovedaktionær og bestyrelsesmedlem, Carsten Mindegaard, bliver fremover næstformand i bestyrelsen for LM'Pihl A/S

Murervirksomheder ignorerer mulighederne i asbestautorisation

Murervirksomheder ignorerer mulighederne i asbestautorisation

Færre end tre procent af de 750 virksomheder med asbestautorisation er murerfirmaer. Kun 21 murervirksomheder har autorisation til asbest

Casper satser på guld til EuroSkills 2025

Casper satser på guld til EuroSkills 2025

Til EuroSkills 2025 i Herning vil elektriker Casper Kærvang Pedersen fra Øgaard A/S i Farsø repræsentere Danmark i faget Electrical Installations

Bygma øger omsætning med seks procent

Bygma øger omsætning med seks procent

Bygma Gruppen A/S kom ud af 2024 med en nettoomsætning på cirka 10,7 milliarder kroner - indtjeningen faldt