UgensErhverv.dk

Nye ejere af STARK og SILVAN

Mens solen skinnede over landet, er DT Group, det tidligere Danske Trælast, solgt

01-08-2006

Mens solen skinnede over landet, er DT Group, det tidligere Danske Trælast, blevet solgt til den britisk ejede Wolseley koncern.

Helt nøjagtigt er det 256 forretninger i Norden, der har skiftet ejer. DT Group omsatte sidste regnskabsår for 17,6 mia.

Den nye ejer er i 14 lande med 4000 butikker. Har godt 60.000 medarbejdere og nu en samlet omsætning på 160 mia. Aktierne er noteret både i England og USA. Prisen på aktierne har det sidste år svinget mellem 20-26 dollars. Lå mandag omkring 21.50 dollars. Købet af DT Group ser ikke ud til at have udløst en højere kurs.

Wolseley er kendt som verdens største distributør af sanitet samt en sværvægter, når der tales byggematerialer generelt.

Målt på resultat før skat er DT Group lidt bedre til at tjene penge på sine aktiviteter end køberen Wolseley.

Sælgeren er CVC, som her i landet foruden ejerskabet af DT Group er kendt som delejer af Post Danmark – sidste køb har været Matas kæden.

CVC har sammen med ledergruppen ejet DT Group i lidt over tre år. Det forventes, at salget indbringer ca. 11 mia. i fortjeneste. Omkring 10% skulle tilfalde ledergruppen i form af gevinst på aktier og et bonusprogram.

-ods.

Brochurer

Byggeskader opdages tidligere end før

Byggeskader opdages tidligere end før

Byggeskadefondens årsberetning for 2024 viser, at byggeskader opdages tidligere end før - friske tal på svigt og skader i alment boligbyggeri

Forsikringsselskab sælger ikonisk ejendom

Forsikringsselskab sælger ikonisk ejendom

Aros Forsikring har besluttet at flytte fra sine nuværende kontorlokaler på Park Allé 1 i Aarhus og ind i et helt nyt, moderne domicil i Syd­havnskvar­te­ret

Konkurser i byggeriet (Uge 20/2025 -2)

Konkurser i byggeriet (Uge 20/2025 -2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Nordjylland skiller sig negativt ud med offentligt bøvl

Nordjylland skiller sig negativt ud med offentligt bøvl

Små - og mellemstore virksomheder oplever store problemer med sagsbehandling i det offentlige