UgensErhverv.dk
Forstenet hæder

Forstenet hæder

Slots- og Ejendomsstyrelsen modtager den nyindstiftede Naturstenspris.

23-06-2006

Slots- og Ejendomsstyrelsen modtager den nyindstiftede Naturstenspris

Slots- og Ejendomsstyrelsen bliver den første, der modtager Stenhuggerlaugets nyindstiftede Naturstenpris.

Naturstenprisen 2006 gives til Styrelsen for de omfattende renoveringsarbejder, der de seneste år er gennemført på landets store slotte: Kronborg, Amalienborg, Marmorbroen ved Christiansborg, Frederiksborg - og Fredensborg Slot.

Renoveringsopgaverne har haft stor betydning for stenhuggerfaget. De involverede værksteder har udlært ca. 50 lærlinge, og projekterne har tiltrukket svende fra hele landet, der har dygtiggjort sig og bevaret de håndværksmæssige færdigheder og traditioner.

- Vi er meget glade for at modtage denne pris. Stenhuggerfaget spiller en særlig rolle i Slots- og Ejendomsstyrelsens arbejde med at bevare og udvikle de kulturhistoriske ejendomme, vi har ansvaret for, siger Carsten Jarlov, direktør i Slots- og Ejendomsstyrelsen.

Naturstenprisen uddeles en gang årligt til privatpersoner og institutioner, der har haft stor betydning for stenhuggerfaget og for udbredelsen af kendskabet til arbejdet med natursten.

- nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster

Brødrene Dahl investerer i automatiseret lager - vil ikke reducere i bemandingen

Brødrene Dahl investerer i automatiseret lager - vil ikke reducere i bemandingen

Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager