Økonomien er god i organisationen, og det kommer nu medlemmerne til gode.
16-06-2006
Det er den vej alle kontingenter skulle tage, men sjældent gør – sydpå, nedad. Men hos Danske Malermestre kan medlemsvirksomhederne glæde sig over, at det skam er virkelighed hos dem.
Malermestrene får nedsat kontingentet med 10 procent fra 1. juli, og det er endnu en i en række kraftige nedsættelser hos organisationen de senere år.
- Antallet af medlemmer i foreningen og Danske Malermestres økonomi har i de senere år udviklet sig meget positivt og det betyder, at vi kan gøre det endnu billigere at være medlem af vores forening. Det sker på trods af, at vi har stadig flere aktiviteter og serviceydelser over for medlemmerne, forklarer Danske Malermestres direktør Ole Draborg om nedsættelsen.
Kontingentet til Danske Malermestre udgøres fra 1. juli af et grundkontingent på 5.650 kr. og et lønsumsafhængigt kontingent på 0,55% af lønsummen.
- mir
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Fra Typehus til Drømme Villa
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning og Miljøsanering
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Vinduer, døre, trapper og kviste
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster
Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager