UgensErhverv.dk

Hot-line til udenlandske håndværkere

Dansk Byggeri vil hjælpe virksomhederne med at rekruttere udenlandsk arbejdskraft.

14-06-2006

Kampen for at skaffe frisk arbejdskraft til byggebranchen får nu Dansk Byggeri på banen med et nyt initiativ.

Organisationen ansætter en specialkonsulent til at hjælpe medlemsvirksomhederne med at få især tyske og polske arbejdere ind og lukke hullerne i arbejdsstyrken.

Den tidligere byggeattaché Søren Lange Nielsen skal hjælpe med alt fra papirarbejdet i ansøgningerne til de danske myndigheder til at skabe kontakter til mulige underleverandører fra udlandet.

Virksomhederne kan få gratis telefonisk rådgivning og købe egentlige konsulent ydelser, hvor der er behov for møder med myndigheder eller organisationer.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 23/2023 - 1)

Konkurser i byggeriet (Uge 23/2023 - 1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Regeringen svigter de små virksomheder

Regeringen svigter de små virksomheder

Lappeløsning på lappeløsning viser, at politikernes mange smukke ord reelt ikke følges op af handling

EU's bygningsarbejdere kræver kædeansvar

EU's bygningsarbejdere kræver kædeansvar

Fagbevægelsen på tværs af EU har indledt en kampagne mod social dumping ved hjælp af udenlandsk arbejdskraft

Arkæologiske fund skaber fortsat økonomiske problemer for bygherrer

Arkæologiske fund skaber fortsat økonomiske problemer for bygherrer

Fristelsen til bare at grave videre er meget stor. Konsekvenserne af at oplyse det til myndighederne er både økonomiske og indebærer forsinkelser af byggeriet