Forbrugerrådet advarer mod udlændinge, der sælger tjenester ved døren.
12-06-2006
Forbrugerrådet advarer mod udlændinge, der sælger tjenester ved døren.
Af Lars Solberg
Efter en række episoder, hvor folk har haft dårlige erfaringer med udenlandske håndværkere, der sælger ydelser til folk ved at henvende sig privat, er Forbrugerrådet nu ude med en advarsel mod det.
Fuphåndværkere, som Forbrugerrådet kalder dem, tilbyder blandt andet at anlægge og renovere indkørsler for folk. Der er eksempler på, at håndværkere siger, at de kan gøre det ekstraordinært billigt, fordi de har nogle sten tilovers fra en anden opgave.
Men det udførte arbejde er som regel ikke udført ordentligt - der er ingen garanti - og så har der været tilfælde, hvor der har været uenighed om betalingen.
Forbrugerrådet råder folk til at afvise dem ved døren.
- Sig fra, hvis der dukker en håndværker op hjemme hos dig og tilbyder at starte med det samme, lyder det fra Forbrugerrådets jurist, Tina Dhanda.
Ifølge Forbrugerrådet opererer der flere grupper af disse udenlandske håndværker rundt omkring i landet.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Fra Typehus til Drømme Villa
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Tagdækkernes faldsikringssystem
Læs marts 2026 udgaven her
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tysk kvalitets siden 1860!
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster
Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager