UgensErhverv.dk

Spekulativt kontorbyggeri

Norske KLP Ejendomme opfører tomt kontorhus i Ørestad City.

09-06-2006

Norske KLP Ejendomme opfører tomt kontorhus i Ørestad City

Af Niels Nielsen

Det norske ejendomsselskab KLP Ejendomme har taget første spadestik til deres andet kontorbyggeri i Ørestad City.

Ligesom det første kontorbyggeri fra 2003 opføres det næste kontorhus med henblik på udlejning til flere forskellige lejere uden på forhånd at have afsat alle 30.000 kvadratmeter.

Byggeriets spekulative karakter er dog funderet i stærk tillid til Ørestads unikke infrastrukturelle beliggenhed og positive erfaringer fra første kontorbyggeri, der på trods af mange tomme lokaler gennem et par år, i dag er fuldt udlejet.

- VI har aldrig været i tvivl om, at Ørestad skulle blive den succes, som vi kan se i dag. Ørestad har med sin fantastiske infrastruktur været forudbestemt til at udvikle sig til et samlingspunkt for internationale virksomheder, som satser på det skandinaviske marked, hvilket også ses på lejerne i vor første ejendom, siger Bjarne Dvärsäter, administrerende direktør i KLP Ejendomme A/S.

KLP´s nye kontorhus er nabo til det første kontorhus, der ligger ud til kanalen langs den kurvede Arne Jacobsen Boulevard.

KLP Ejendomme er ejet af KLP Forsikring, der er Norges næststørste livsforsikringsselskab.

Brochurer

65.000 tilsyn mod social dumping

65.000 tilsyn mod social dumping

Alene sidste år gennemførte Arbejdstilsynet 7.900 tilsyn på danske og udenlandske virksomheder, og det resulterede i 4.300 reaktioner

Aarsleff er endelig ude af Rusland

Aarsleff er endelig ude af Rusland

Efter en knap et år lang proces har Aarsleff nu opnået alle de påkrævede godkendelser i både Danmark og Rusland, og salget af Aarsleffs russiske forretninger er nu gennemført

Ford har misforstået det danske marked

Ford har misforstået det danske marked

Hos Ford vil man gerne sælge sin Ranger Raptor som en fritidsbil, men det kommer ikke til at ske i Danmark, hvor den primært vil blive solgt som arbejdsbil og også kun kan købes på gule plader

Med på en kigger

Med på en kigger

I Frederiksberg Kommune har kommunalbestyrelsen besluttet, at alle byggehegn, der sættes op i forbindelse med Frederiksberg Kommunes bygge- og anlægsprojekter, forsynes med kighuller i forskellige højder