UgensErhverv.dk

Forbedring af tilstandsrapporter

Udvalg under justitsministeriet skal analysere huseftersynsordning og komme med ændringer.

08-06-2006

Udvalg under justitsministeriet skal analysere huseftersynsordning og komme med ændringer.

De frivillige tilstandsrapporter i forbindelse med husovertagelser skal nu forbedres. Rapporterne, der formuleres af en byggesagkyndig efter et huseftersyn, er igennem de senere år blevet udsat for massiv kritik for at være mangelfulde.
Nu skal ordningen tjekkes af et sagkyndigt udvalg, der er nedsat af justitsminister Lene Espersen (K) efter henvendelse fra en række organisationer.

- Ordningen har siden 1996 medvirket til en væsentlig forbedring af både købers og sælgers retsstilling ved hushandler, og den bruges i dag ved stort set alle handler. Det er vigtigt, at der fortsat er almindelig opbakning til ordningen, og jeg ser derfor frem til, at den nu får et grundigt servicetjek, udtaler justitsminister Lene Espersen i en pressemeddelelse.

Huseftersynsordningen og den efterfølgende tilstandsrapport er en frivillig ordning, som sælgeren kan vælge at benytte sig af. Ordningen indebærer, at køber som udgangspunkt ikke over for sælger kan påberåbe sig, at en bygnings fysiske tilstand er mangelfuld, hvis køberen har modtaget en tilstandsrapport og et tilbud om en ejerskifteforsikring fra sælgeren.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster

Brødrene Dahl investerer i automatiseret lager - vil ikke reducere i bemandingen

Brødrene Dahl investerer i automatiseret lager - vil ikke reducere i bemandingen

Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager