UgensErhverv.dk

Stor kontrakt i Ungarn til dansk rådgiver

Rådgivningsvirksomhed skal for 125 millioner kr. hjælpe landet med EU-start.

19-01-2004

Rådgivningsvirksomhed skal for 125 millioner kr. hjælpe landet med EU-start.

Rådgivningsvirksomheden COWI har netop indgået en aftale med den ungarske regering om assistance til regional udvikling i landet. Kontrakten lyder på 125 millioner kroner.

Opgaven, der betales af den ungarske regering og EU, skal hjælpe de ungarske kommuner, amter og ministerier med at udvikle projekter, så landet ved sin indtræden i EU den 1. maj er klar til at søge investeringsstøtte fra EU´s regionaludviklingsfonde.

Der skal udvikles 150-200 projekter inden for bl.a. transport, miljø og naturbeskyttelse, telekommunikation, sundhed, turisme, forskning og udvikling samt erhvervsudvikling.

Projektdirektør Erling Hvid fra COWI fortæller om projektet:

- Ungarn har i mange regioner et stort behov for udvikling, og landet har allerede gjort store forberedelser, bl.a. ved at lave en national plan og etablere de nødvendige institutioner. Erfaringer fra andre lande viser imidlertid, at det er vanskeligt at få projekterne klargjort til støtte. Mange har brækket halsen på det. Derfor har Ungarn besluttet at købe international kompetence til det forberedende arbejde.

Forberedelsen af projekterne omfatter bl.a. tekniske, økonomiske og miljømæssige analyser, projektering samt udformning af ansøgningen om EU-støtte. 3-500 eksperter inden for en lang række fagområder bliver involveret i løbet af de to år, som projektet varer.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Fra 1. juli bliver kravene til DGNB skruet gevaldigt i vejret

Fra 1. juli bliver kravene til DGNB skruet gevaldigt i vejret

Fremover skal der meget mere til for at opnå en DGNB-certificering – også mere end de nye CO2-krav i bygningsreglementet. Antallet af kriterier, som en bygning måles på i DGNB, reduceres fra 36 til 14

Konkurser i byggeriet (Uge 4/2025 -2)

Konkurser i byggeriet (Uge 4/2025 -2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Drop uværdig kamp for mere udenlandsk arbejdskraft

Drop uværdig kamp for mere udenlandsk arbejdskraft

Arbejdsgiverne svigter totalt løfter om lærepladser. 3F foreslår højere bøder til arbejdsgivere, der ikke opretter lærepladser. Pengene skal udbetales til arbejdsgivere, der opretter flere lærepladser, end de som minimum skal

- Der er ingen, der er stolte af situationen

- Der er ingen, der er stolte af situationen

Scandi Byg var død og begravet, men genopstår nu som en integreret del af Nordic Wood Industries. Her skal Scandi Byg håndtere, hvad Nordic Wood Industries selv kalder 'mindre komplekse sager'. 85 ud af 200 tidligere medarbejdere er genansat