Det er kravet, hvis de skal klare sig i konkurrencen i den globaliserede verden.
24-05-2006
Hvis de danske håndværkere skal kunne klare sig på arbejdsmarkedet i den globale verden, skal de blive bedre. Det er konklusionen i en rapport fra Håndværksrådet med titlen ”Globaliseringen og de faglærte”.
- Vi er kommet frem til, at der mangler en række kompetencer i erhvervsuddannelserne i dag. Vi mener derfor, at uddannelserne bør have et indholdsmæssigt løft, så der kommer fokus på disse nye kompetencer, som bliver nødvendige for at gøre fremtidens håndværkere og håndværksvirksomheder konkurrencedygtige, siger chefkonsulent Anne Holm Sjøberg fra Håndværksrådet.
Af rapporten fremgår det, at de unge håndværkere skal have en højere faglig specialviden, der matcher den nyeste teknologi.
De skal være bedre til at forstå hele virksomheden og den sammenhæng, de selv indgår i, så de bliver bedre til at samarbejde - også på tværs af fag.
De skal have bedre forretningsforståelse, så de ved, hvad der skaber forretningsmæssig værdi for virksomheden, og hvordan de selv bidrager.
Håndværkerne skal generelt være mere innovative. I stort set alle virksomheder bliver det afgørende, at de unge bliver bedre til at se nye muligheder og komme med forslag til forbedringer.
Desuden skal håndværkerne være bedre til at kommunikere og samarbejde, have bedre kvalitetsforståelse og lære vigtigheden af at levere og sikre 100 % kvalitet.
Endelig skal håndværkere, der arbejder internationalt, kunne mere sprog og have forståelse for andre kulturer.
- mir
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tagdækkernes faldsikringssystem
Læs marts 2026 udgaven her
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Fra Typehus til Drømme Villa
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Nedbrydning og Miljøsanering
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster
Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager