6000 unge startede i 2003 inden for området.
21-04-2004
6000 unge startede i 2003 inden for området.
Bygge- og anlægsfagene er topscorere, når de unge vælger en erhvervsuddannelse, og særligt tømrerfaget er populært, viser tal fra Undervisningsministeriet.
I alt 6000 unge startede i 2003 på en uddannelse inden for området.
Det betyder, at bygge- og anlægsuddannelserne kom ind på en klar førsteplads i forhold til de øvrige erhvervsuddannelser. Andenpladsen gik til jern og metal-uddannelserne, hvor 4.143 unge søgte ind i 2003.
Dansk Byggeri glæder sig over udviklingen.
- Det er overordentlig positivt, at bygge- og anlægsfagene stadig appellerer til de unge. Derfor påhviler der virksomhederne et ansvar for, at indgå flest mulige praktikpladser, så lærlingene får den fornødne erhvervserfaring, der er en vigtig del af uddannelsen, siger direktør Michael H. Nielsen, Dansk Byggeri.
Men det giver også problemer med den store søgning, mener Dansk Byggeri. Der er grænser for, hvor mange lærlinge virksomhederne kan tage i et praktikophold, idet de påtager sig ansvar for at beskæftige lærlingen i knap fire år. Inden for flere af byggefagene udgør 20 pct. af medarbejderne således lærlinge.
- Virksomhederne kan ikke løfte opgaven alene. Derfor ser vi frem til, at den nye uddannelsesreform, der trådte i kraft 1. april i år, slår igennem. Uddannelsesreformen åbner blandt andet mulighed for adgangsbegrænsning til de mest populære uddannelser.
Samtidig skærpes vurderingen af elevernes egnethed, deres faglige og geografiske mobilitet samt kravet om, at de skal være aktivt søgende, mener Michael H. Nielsen.
-ls.
Stiger og stilladser i aluminium
Biobaseret maling, Kemifrit indeklima, Prof. topkvalitet.
Mod klimaneutral akustik. Designløsning loft & væg
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Lad os gøre det sammen
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Få en robust og loyal samarbejdspartner
Leasing af varebiler. Altid fri km.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Magasinet udgives i sam-arbejde med VinduesIndustrien
Gisselfeld Kloster påpeger over for Folketingets Transportudvalg, at projektet ikke er i overensstemmelse med EU’s Habitatdirektiv og Vandrammedirektiv
Det gik stærkt, da Varmepumpepuljen åbnede i februar med 116,9 millioner kroner på kontoen. Ansøgningerne væltede ind, og den 11. maj var kassen tom og puljen blev lukket igen
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Elselskabet Grøn Elforsyning har efter Forbrugerombudsmandens opfattelse ringet til forbrugere uden at have deres samtykke og vildledt dem under disse samtaler. Forbrugerombudsmanden politianmelder nu for anden gang virksomheden