UgensErhverv.dk
25 meter mindre end sidst

25 meter mindre end sidst

Plan over Krøyers Plads med tre etagehuse og en ny plads.

23-05-2006

Plan over Krøyers Plads med tre etagehuse og en ny plads.

Af Lars Solberg

Med en højde på 29,5 meter på er det nye arkitektforslag til bebyggelse af Krøyers Plads på Christianshavn i København godt 25 meter mindre end den sidste plan, der for et år siden fik over 14.000 personer til at skrive under på en protest mod at få huse i 55 meters højde på havnen.

Den nye plan fra NCC Construction Danmark A/S er netop blevet præsenteret på et pressemøde. Forslaget er tegnet af tre arkitektfirmaer; Henning Larsens Tegnestue, Bjarke Ingels Group og Kim Utzon Arkitekter.

Projektet består af tre huse, som hver især er tegnet af en tegnestue, og så er der tegnet en rigtig plads mellem husene og vandet, Krøyers Plads.
Endvidere skal der være kajakklub, trætrapper til havnebassinet og bådepladser på klassisk christianshavner-manér, lyder det fra NCC.

- Vores ambition var at skabe nye boliger til københavnerne samtidig med, at der i et enestående samarbejde mellem tre af landets dygtigste arkitektfirmaer opstod nyskabende arkitektur med bygninger, der udfordrer hinanden. Samtidig blev det muligt at skabe en ny plads, hvor københavnerne kan dyrke og nyde vandet og den stemning, pladsen giver, udtaler kommunikationsdirektør i NCC, Bo Dybkær.

De tre huse skal bygges i seks etager og rumme 136 ejerlejligheder, der i størrelse går fra 60 til 220 kvadratmeter.

De fremlagte planer afleveres nu Københavns Kommune, som skal tage stilling til projektet og udarbejde et forslag til lokalplan, som skal i offentlig høring. Krøyers Plads og de tre arkitekters huse kan først bygges, når og hvis der vedtages en endelig lokalplan i Københavns Borgerrepræsentation.

Brochurer

  • Ford

    Ford

    Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • Auro

    Auro

    Biobaseret maling, Kemifrit indeklima, Prof. topkvalitet.

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • Varebil-Leasing

    Varebil-Leasing

    Leasing af varebiler. Altid fri km.

  • Kassebil.dk

    Kassebil.dk

    Online leasing af varebiler med ét klik.

  • Københavns Listefabrik

    Københavns Listefabrik

    Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!

  • Lyngsøe

    Lyngsøe

    Alt i overdækning. Dansk design.

  • Nyt om Bæredygtighed 2-2025

    Nyt om Bæredygtighed 2-2025

    Magasin om bæredygtighed i byggebranchen

Konkurser i byggeriet (Uge 20/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 20/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

DEBAT:Politikerne har øget asbestproblemerne

DEBAT:Politikerne har øget asbestproblemerne

Giv en politisk håndsrækning til boligejere med asbesttag i landdistrikterne

Socialt udsatte bygger deres egne små hjem af kasserede materialer

Socialt udsatte bygger deres egne små hjem af kasserede materialer

Outline Vinduer har doneret vinduer og døre, der er kasseret i produktionen på grund af mindre kosmetiske fejl, til foreløbig fem tiny houses, som skal bygges – og bebos – af socialt udsatte, som får en ny chance i livet

Gigantisk varmepumpe flytter ind i Nordhavn

Gigantisk varmepumpe flytter ind i Nordhavn

Hofor har begyndt arbejdet med at bygge en stor varmepumpe i Nordhavn, hvor flere forsyninger bliver samlet under samme tag. Den nye varmepumpe vil blive hovedstadens næststørste