UgensErhverv.dk

Razzia hos Dansk Byggeri

Tirsdag morgen fik organisationen uanmeldt kontrolbesøg af Konkurrencestyrelsen.

16-05-2006

Da Dansk Byggeri slog dørene op til en ny dag på kontorerne i Nørre Voldgade , stod Konkurrencestyrelsen klar med en ransagningskendelse.

I et såkaldt Dawn Raid gik konkurrencemyndighederne i gang med at tjekke arkiver, computere og kontorer for belastende materiale, der kan bekræfte en mistanke om overtrædelse af konkurrenceloven.

Konkurrencestyrelsen vil – ifølge normal praksis - ikke udtale sig ikke om årsagen til det uanmeldte besøg, men henviser blot til baggrunden for et sådant kontrolbesøg.

Det kan være en begrundet mistanke om ulovlige markedsdelingsaftaler, priskarteller, bindende videresalgspriser eller groft misbrug af dominerende stilling.

I Dansk Byggeri ved man foreløbig heller ikke hvilken form for mistanke styrelsen måtte have.

- Vi har modtaget styrelsens repræsentanter positivt og, som vi skal, åbnet alle arkiver og givet adgang til samtlige servere. Vi ser generelt positivt på, at man fra Konkurrencestyrelsens side gør, hvad man kan for at sikre, at konkurrenceloven bliver overholdt. Det indebærer så, at man må finde sig i at få kontrolbesøg, også selv om der ikke er noget at komme efter, siger Mogens Hansen, viceadministrerende direktør.

Dansk Byggeri har ikke tidligere været udsat for et uanmeldt kontrolbesøg.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Forlængelse af Hillerødmotorvej 30 procent dyrere end budgetteret

Forlængelse af Hillerødmotorvej 30 procent dyrere end budgetteret

Prisstigningen skyldes ifølge Vejdirektoratet primært højre priser på grus, stål og aluminium, samt håndtering af jord

Kilometerfradrag hæves med 89 øre pr kilometer

Kilometerfradrag hæves med 89 øre pr kilometer

1,1 mio. danske pendlere kan se frem til en hjælpende hånd til at betale for de højere benzin- og dieselpriser. Lovforslag skal hastebehandles, inden Folketinget går på en lang sommerferie

Stilladsuddannelsen er populær som aldrig før

Stilladsuddannelsen er populær som aldrig før

Stilladssektionen i DI Byggeri oplever rekordstor interesse for stilladsmontøruddannelsen. Mere end 400 elever er nu i gang på landsplan

Troels Aggersbo skal stå i spidsen for entreprenør med vokseværk

Troels Aggersbo skal stå i spidsen for entreprenør med vokseværk

For kun en uges tid siden offentliggjorde Thormann overtagelsen af Kabi Entrepreprise. Nu har entreprenøren også fundet manden, der skal sidde for bordenden