Stor lagerhal skal rumme isstadion med internationale mål.
11-05-2006
Stor lagerhal skal rumme isstadion med internationale mål.
En tidligere tømmerhandel i Silkeborg, H. Reimar Nielsens Tømmerhandel, skal nu bygges om til sportscenter, som blandt andet skal rumme byens nye isstadion i de rigtige internationale mål til ishockey.
Det er MT Højgaard, der står for byggeprojektet i hallen, der har 40 meters spændvidde og 4000 kvadratmeter under ét tag.
H. Reimar Nielsens Parkbebyggelse A/S har stillet bygningerne til 25 mio. kr. kvit og frit til rådighed for Idrætssamvirket i Silkeborg Kommune.
Byggeriet af den nye idrætshal med navnet Silkeborg Sportscenter er i fuld gang og ventes at stå færdig til august 2007.
Sportscentret skal fremme ambitionen om et silkeborgensisk storhold i ishockey.
Derudover skal den tilgodese breddeidrætten inden for sportsgrene som gymnastik, bordtennis, squash, taekwondo og andre kampsportsgrene. Der skal også være idrætsklinik og DGI´s regionskontor Midtjylland.
-ls.
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen. Efterår/vinter
Læs juni 2022 udgaven her
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Fugttekniske løsninger
Udlejning af container - landsdækkende
Akustiske loftsystemer der sikrer god lyd og økonomiske løsninger
Læs november 2022 udgaven her
Værktøjsmekka for håndværkere. Mærkevarer til gode priser.
Markedsledende i afvandingsteknik
Lad os gøre det sammen
Alene sidste år gennemførte Arbejdstilsynet 7.900 tilsyn på danske og udenlandske virksomheder, og det resulterede i 4.300 reaktioner
Efter en knap et år lang proces har Aarsleff nu opnået alle de påkrævede godkendelser i både Danmark og Rusland, og salget af Aarsleffs russiske forretninger er nu gennemført
Hos Ford vil man gerne sælge sin Ranger Raptor som en fritidsbil, men det kommer ikke til at ske i Danmark, hvor den primært vil blive solgt som arbejdsbil og også kun kan købes på gule plader
I Frederiksberg Kommune har kommunalbestyrelsen besluttet, at alle byggehegn, der sættes op i forbindelse med Frederiksberg Kommunes bygge- og anlægsprojekter, forsynes med kighuller i forskellige højder