UgensErhverv.dk

Opbakning til Forskerparken Syd

Et flertal af de 23 sønderjyske kommuner støtter etableringen af en forskerpark i Sønderborg.

16-04-2004

Et flertal af de 23 sønderjyske kommuner støtter etableringen af Forskerparken Syd i Sønderborg.

Forskerparken bliver en integreret del af det store bygningskompleks, der også skal rumme nyt universitet, en koncertsal og et hjemsted for Sønderjyllands Symfoniorkester.

Det første spadestik tages den 24. maj.

Forskerparkens lejere bliver Mærsk Data Defense, Danfoss Corporate Venture, Center for Software Innovation, Center for Product Development og Fonden Syddanske Forskerparker, der skal fungere som forskerparkhotel for nye virksomheder.

Sønderjyllands Amt har støttet projektet ved at donere et større areal – Bosagergrunden – beliggende tæt ved Alssundbroen med udsigt over store dele af Sønderborg og Alssund. Forskerparken kan i samråd med Sønderborg Kommune afhænde grunden og derved opnå en indtægt på mindst syv millioner kroner.

De samlede omkostninger til opførelsen af Forskerparkens 6500 m2 er budgetteret til 105 mio. kr. Den endelige pris på Forskerparken kendes dog først i løbet af sommeren.

En række virksomheder deltager i licitationen på det totale byggeri, der er budgetteret til ca. en halv milliard kr. Licitationen foregår efter det såkaldte tidligt udbuds princip.

Vinderne af de seks storentrepriser skal indgå i et tæt samarbejde med totalrådgiveren, 3Xnielsen, og bygherrerne, Statens Forsknings- og Uddannelsesbygninger og Forskerparken Syd A/S, om at optimere projektet. Først når denne proces er gennemført i juli, kan den endelige pris fastlægges.
-tm

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Brug for forskning i byggeriets grønne omstilling

Brug for forskning i byggeriets grønne omstilling

Forskning i grøn omstilling i bygge- og anlægsbranchen er afgørende for bedre og mere effektiv udnyttelse af ressourcerne

Finansiering af Lynetteholm hænger ikke sammen

Finansiering af Lynetteholm hænger ikke sammen

Torsten Gejl fra Alternativet peger i forbindelse med et spørgsmål til transportminister Thomas Danisen på, at det seneste budget for anlæggelsen af Lynetteholm er på 3,4 milliarder, og det er en stor overskridelse af det oprindelige budget

83 procent af hospitalsbygningerne har brug for renoveringer

83 procent af hospitalsbygningerne har brug for renoveringer

Der bliver i løbet af de kommende ti år brug for at investere minimum 27 milliarder i at genoprette nedslidte hospitalsbygninger

Konkurser i byggeriet (Uge 21/2023 - 2)

Konkurser i byggeriet (Uge 21/2023 - 2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger