Sikkerhedsstyrelsen tilbagekalder over 100 autorisationer på vvs- og kloakområdet.
28-04-2006
Kloakområdet har gennem de senere år været igennem en større slankekur, hvor der er blevet ryddet ud i antal autorisationer. Før i tiden havde rigtig mange håndværksmestre en lille nebengeschæft, hvor de tilbød lige at ordne kloakken også.
Men nu er erhvervet blevet mere professionelt blandt andet med en ny autorisationslov. Det seneste tiltag for at højne kvaliteten er, at myndigheden på området, Sikkerhedsstyrelsen, er ved at tilbagekalde en række autorisationer.
Ifølge installatørernes organisation, Tekniq, er styrelsen i fuld gang med at udsende et større antal tilbagekaldelser af autorisationer til firmaer inden for både vvs- og kloakområdet.
Tekniq oplyser, at styrelsen tager autorisationen fra de virksomheder, der ikke har svaret på styrelsens gentagne rykkere om, at de skal opfylde kravet om et godkendt kvalitetsstyringssystem.
Ifølge organisationen handler det om over 100 autorisationer, der er ved at blive tilbagekaldt.
Rent praktisk foregår det ved, at de enkelte virksomheder får et brev om fratagelsen. I brevet er der også formuleret, hvordan firmaerne kan generhverve autorisationen. De skal blandt andet tilmeldes en kontrolinstans, der skal tjekke deres kvalitetsstyring.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Nedbrydning og Miljøsanering
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Tysk kvalitets siden 1860!
Fra Typehus til Drømme Villa
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster
Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager