Spoga og Gafa forenes atter i Köln.
28-04-2006
Spoga og Gafa forenes atter i Köln.
Det bliver formentlig en kamp mellem hækkeklippere, motorsave, græsslåmaskiner og havetraktorer, når den årlige have- og friluftsmesse i Köln i år for første gang vil kåre de tre mest nyskabende, motoriserede produkter fra messen.
Kåringen sker allerede på første messedag, 3. september. Hæderen synliggøres med plaketter i henholdsvis guld, sølv og bronze. Udover det motoriserede stiller konkurrence-arrangørerne kun krav om, at de deltagende maskiner er lanceret på markedet i 2006.
Det er anden gang, sports- og friluftsorganisationen Spoga og havefaggruppen Gafa går sammen om en messe i Köln. Første gang var i 2004. Sidste år forsøgte Spoga sig alene – med begrænset succes.
Årets 2550 udstillere fra flere end et halvt hundrede lande forventes at få 50.000 besøgende. Messearealet udgør 259.000 m2.
-kenn
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Vinduer, døre, trapper og kviste
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tysk kvalitets siden 1860!
Fra Typehus til Drømme Villa
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Tagdækkernes faldsikringssystem
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster
Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager