UgensErhverv.dk

Københavns Tømrerlaug

Den 26. april holdt Københavns Tømrerlaug ordinær laugssamling i Haandværkerforeningens lokaler i Moltkes Palæ på Dronningens Tværgade

27-04-2006



Den 26. april holdt Københavns Tømrerlaug ordinær laugssamling i Haandværkerforeningens lokaler i Moltkes Palæ på Dronningens Tværgade.

70 ud af laugets 191 medlemmer var mødt op, og medlemmerne tæller en lang række københavnske virksomheder, fra den lille tømrermester til den store entreprenørvirksomhed.

Oldermand Georg Wohlers afholdt beretningen og sagde bl.a., at det går forrygende godt i byggebranchen - ikke mindst inden for tømrerfaget, hvor vi i dag ser, at hver femte nye parcelhus er af træ.

Laugssamlingen godkendte beretning og regnskab og valgte den nye bestyrelse som består af: Georg Wholers, Flemming Kjærgaard, Poul Abildgaard, Henrik Dyssel, Hans Hegelund-Christensen, Mogens Madsen og Søren Larsen. Lauget optog også tre nye medlemmer:

Anders Pedersen, Martin Olsen og Kaare Nielsen. Som led i laugets tradition blev de nye medlemmer behørigt ’drukket til’.
-aha

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Sådan er Lemvigh-Müller blevet klar til den bæredygtige omstilling

Sådan er Lemvigh-Müller blevet klar til den bæredygtige omstilling

Hvordan kommer man i gang med den bæredygtige omstilling som virksomhed i byggebranchen? Det og mange andre spørgsmål gav bæredygtighedschef i Lemvigh-Müller, Pernille Kiær svar på i seneste udgave af BygTek Live. Se eller gense det her

Vrede underleverandører fik ingen betaling: Muffbyg er gået konkurs

Vrede underleverandører fik ingen betaling: Muffbyg er gået konkurs

120 medarbejdere mister jobbet ved konkursen, der kommer efter længere tids skriverier i pressen om udeblevne udbetalinger, og flere underleverandører står nu til at få en lang næse

Konkurser i byggeriet (Uge 12/2023 - 2)

Konkurser i byggeriet (Uge 12/2023 - 2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Stram Finanslov skærper krigen mod inflationen

Stram Finanslov skærper krigen mod inflationen

Men som helhed er dansk økonomi bomstærk, og statskassen er fyldt op over alle kanter