Det unge arkitekt-femkløver, Spektrum, vinder Europan-konkurrencen om Esbjergs nye strandpromenade.
20-04-2006
Det unge arkitekt-femkløver, Spektrum, vinder Europan-konkurrencen om Esbjergs nye strandpromenade
Af Niels Nielsen
Pæle i klynger i sandet og i vandet. Pæle som skulpturer og måleinstrumenter for vind og vejr, flod og ebbe.
Pæle er hovedmotivet for det forslag, der vandt den danske del af den europæiske konkurrence, Europan, som skal støtte unge arkitekters muligheder for at etablere sig.
Forslaget er lavet af de fem unge arkitekter, Nathan Jonas Romero Muelas, Sofie Paul Aamarusko Willems, Joan Maria Raun Nielsen, Stine Christiansen og Kira Snowman, der under navnet Spektrum samtidig etablerer egen tegnestue.
Konkurrencen drejede sig om udformningen af en ny strandpromenade i Hjerting ved Esbjerg.
Udover pæle-motivet rummer forslaget en lang promenade i træ. I den nordlige ende afsluttes promenaden med et svømmebassin, mens en mole i den sydlige ende række ud mod horisonten og fra taget af et nyt sejlklubhus giver udsigt over Vesterhavet.
2. præmien blev givet til et forslag fra MAPT ved arkitekterne: Mads Møller, Anders Lendager og Kaspar Larsen.
3. præmien fik TRANSFORM ved Lars Bendrup i samarbejde med TOFT Arkitektur ved Anders Høyer Toft og Maria Thye-Petersen, Yukako Yamashita, Tom Nielsen og ingeniørfirmaet COWI ved Stig Balduin Andersen.
I alt deltog 33 forslag i konkurrencen. Alle forslag udstilles på Esbjerg Rådhus.
Konkurrencen om Esbjerg Strandpromenade er første gang, at der i Danmark afholdes en åben arkitektkonkurrence specielt for arkitekter under 40 år.
Konkurrencen er udskrevet af Esbjerg Kommune i samarbejde med Fonden Realdania med rådgivning fra Akademisk Arkitektforening, Lokale- og Anlægsfonden og DAC | Dansk Arkitektur Center.
Din vejledning til tagrender - 15 % større vandkapacitet. Op til 25 års garanti.
Måleudstyr
Akustiske loftsystemer der sikrer god lyd og økonomiske løsninger
Alt i isolering
Professionelle befæstigelse og fastgørelsesprodukter
Få Xtra tid, når du flytter. Flyttebox / Flyttecontainer
Fugttekniske løsninger
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Tysk kvalitets tagtegl
Læs juni 2022 udgaven her
Alene sidste år gennemførte Arbejdstilsynet 7.900 tilsyn på danske og udenlandske virksomheder, og det resulterede i 4.300 reaktioner
Efter en knap et år lang proces har Aarsleff nu opnået alle de påkrævede godkendelser i både Danmark og Rusland, og salget af Aarsleffs russiske forretninger er nu gennemført
Hos Ford vil man gerne sælge sin Ranger Raptor som en fritidsbil, men det kommer ikke til at ske i Danmark, hvor den primært vil blive solgt som arbejdsbil og også kun kan købes på gule plader
I Frederiksberg Kommune har kommunalbestyrelsen besluttet, at alle byggehegn, der sættes op i forbindelse med Frederiksberg Kommunes bygge- og anlægsprojekter, forsynes med kighuller i forskellige højder