Danfoss Universe udvider allerede med en bygning til 40 mio. kr.
11-04-2006
Danfoss Universe på Als, som åbnede sidste år, og er en science- og oplevelsespark, hvor man kan blive lidt klogere på naturens kræfter og videnskabens forunderlige verden, bliver en ny bygning rigere til næste år.
Som administrerende direktør i Danfoss Universe, Charlotte Sahl-Madsen, siger til JydskeVestkysten:
- Der venter gæsterne en fantastisk imponerende bygning, som ud over at være stor er tegnet som en rigtig naiv barnesky, hvor alt det, der er nedenunder, er formen på bygningen. Inde i bygningen er der meget store rum med højt til loftet, vi arbejder meget visuelt med store projektioner på væggene og farvestrålende billeder kombineret med ”hands on”, hvor man er fysisk involveret og en aktiv del i de øvelser og opgaver, der er i bygningen .
Byggeriet til 40 mio. kr. er tegnet af den internationalt anerkendt tyske arkitekt, Jürgen Mayer, og skal huse forskellige udstillinger og møde-faciliteter, hvor den mest moderne teknologi og multimedie-værktøjer tages i brug.
Læring gennem leg spiller en stor rolle i Danfoss Universe, hvor omdrejningspunktet for aktiviteterne er baseret på kulde, varme, bevægelse og en underholdende udgave af de teknikker, Danfoss benytter sig af i sin daglige produktion.
krus-
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Læs marts 2026 udgaven her
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tagdækkernes faldsikringssystem
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster
Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager