Flere store entreprenører siger nej til større opgaver fordi arbejdskraften ikke er der
11-04-2006
Der er nu så alvorlig mangel på arbejdskraft inden for byggeriet, at flere af de store danske entreprenører må sige nej til at deltage i større byggerier, og af samme grund mister store indtægter. Det gælder eksempelvis Skanska og MT Højgaard.
Alene i Sønderjylland har Skanska afvist et erhvervsbyggeri til omkring 100 mio. kr, oplyser firmaets direktør, Richard Schanz, til Jyllands-Posten.
- Vores ressourcer er strakt til det yderste, og i visse områder har det været svært at skaffe den fornødne arbejdskraft. Det er ikke sådan, at vi dagligt siger nej tak, men problemet kan blive stort, hvis det fortsætter med at eskalere.
Richard Schanz oplyser, at løsningen kan blive at hyre østeuropæere, og understreger, at det vil ske helt efter reglerne.
MT Højgaard har allerede hyret en del arbejdere fra Tyskland og Polen, men har også takket nej til at byde på flere opgaver, fordi arbejdskraften manglede, og det er især projektledere til at styre opgaverne, der er en mangelvare.
Drop østaftalen
I øvrigt mener Dansk Byggeri, at selv om den nuværende østaftale er et skridt i den rigtige retning, vil den kun føre til få hundrede ekstra østarbejdere og ikke batte noget i kampen om de truende flaskehalse. Derfor ser Dansk Byggeri helst, at østaftalen helt opgives.
Aftalen indebærer bl.a., at borgere fra de nye EU-lande i Østeuropa først får adgang til det danske arbejdsmarked på lige fod med andre EU-borgere i 2009. Til gengæld er det allerede nu lettere for danske virksomheder at ansætte østarbejdere, og de politiske partier er enige om gradvist at udfase særreglerne frem mod 2009.
krus-
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tysk kvalitets siden 1860!
Tagdækkernes faldsikringssystem
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster
Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager