UgensErhverv.dk

Stadion til 100 mio.

Prisen for et nyt stadion i Horsens er fordoblet

11-04-2006

Borgmester i Ny Horsens Kommune, Jan Trøjborg, har større ambitioner end de oprindelige for et nyt superliga-stadion i Horsens, og det vil sige, at prisen for et nyt stadion nu ikke er 50 men 100 mio. kr.

De nye tanker er, at hele anlægget skal vendes, så den nuværende tribune mod øst ikke skal genbruges, så banen fremover skal ligge øst-vest, og det vil sige, at der skal bygges nye tribuner på nord- og sydsiden. Mod øst skal anlægget have en mobil tribune, der i forbindelse med koncerter kan give plads til en scene. Det eneste af det nuværende anlæg, som bevares, er en ny-opført vesttribune, der er bygget sammen med Forum Horsens.

Det nye stadion skal stå færdigt i sommeren 2008 og får 10.000 pladser til sports-arrangementer, mens det ved koncerter kan rumme ca. 30.000 tilskuere. Projektet er delvist finansieret af private sponsorer, som skyder 25 mio. kr. i det, mens skitsen til det nye stadion er udarbejdet af Horsens Kommunes tekniske forvaltning. Det er dog tanken til sin tid at udbyde projektet i totalentreprise.

Initiativet skal også ses i lyset af, at alt tegner til, at byens fodboldhold overlever i Superligaen, og så er der lige navne som The Rollings Stones og Madonna, som også kigger forbi byens stadion i nær fremtid, så byen i høj grad har sat sig på det østjyske landkort, og på flere felter overhalet storebror Århus i nord.
krus-

Brochurer

65.000 tilsyn mod social dumping

65.000 tilsyn mod social dumping

Alene sidste år gennemførte Arbejdstilsynet 7.900 tilsyn på danske og udenlandske virksomheder, og det resulterede i 4.300 reaktioner

Aarsleff er endelig ude af Rusland

Aarsleff er endelig ude af Rusland

Efter en knap et år lang proces har Aarsleff nu opnået alle de påkrævede godkendelser i både Danmark og Rusland, og salget af Aarsleffs russiske forretninger er nu gennemført

Ford har misforstået det danske marked

Ford har misforstået det danske marked

Hos Ford vil man gerne sælge sin Ranger Raptor som en fritidsbil, men det kommer ikke til at ske i Danmark, hvor den primært vil blive solgt som arbejdsbil og også kun kan købes på gule plader

Med på en kigger

Med på en kigger

I Frederiksberg Kommune har kommunalbestyrelsen besluttet, at alle byggehegn, der sættes op i forbindelse med Frederiksberg Kommunes bygge- og anlægsprojekter, forsynes med kighuller i forskellige højder