Silkeborg Stigefabrik har pr. 1. april 2006 overtaget Hjort Stiger i Odense, som producerer træstiger
07-04-2006
Silkeborg Stigefabrik har pr. 1. april 2006 overtaget Hjort Stiger i Odense, som producerer træstiger.
- Vi har ønsket at udvide produktionen af træstiger for at få flere stordriftsfordele, til at kunne imødegå den stadig stigende import af træstiger fra Østeuropa. Købet af Hjort Stiger betyder, at produktionen i Odense lukkes og flyttes til vores fabrik i Them ved Silkeborg, udtaler direktør Ejlif Mathiassen, Silkeborg Stigefabrik.
Silkeborg Stigefabrik er således eneste producent af træstiger i Danmark, og produktionen består ikke kun af traditionelle wienerstiger, men også af bl.a. hemsetrapper, skydestiger og små arbejdsbukke.
Træstigerne er - ligesom de alustiger Silkeborg Stigefabrik producerer –
Udover egenproduktionen af alustiger, træstiger og tapetserborde har Silkeborg Stigefabrik et af branchens mest omfattende produktprogrammer, som bl.a. består af stilladser fra det hollandske firma Altrex og alle former for alustiger til bl.a. industriel brug.
Energieffektive luftbehandlings-løsninger. Ideelt og kontrolleret klima
Markedsledende i afvandingsteknik
Din vejledning til tagrender - 15 % større vandkapacitet. Op til 25 års garanti.
Nedbrydning og Miljøsanering
Alt i isolering
Calsitherm indeklimaplade, der isolerer og fugtregulerer boligen
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
online leverandør af værktøj i høj kvalitet til billige priser
Lad os gøre det sammen
Akustiske loftsystemer der sikrer god lyd og økonomiske løsninger
Hvordan kommer man i gang med den bæredygtige omstilling som virksomhed i byggebranchen? Det og mange andre spørgsmål gav bæredygtighedschef i Lemvigh-Müller, Pernille Kiær svar på i seneste udgave af BygTek Live. Se eller gense det her
120 medarbejdere mister jobbet ved konkursen, der kommer efter længere tids skriverier i pressen om udeblevne udbetalinger, og flere underleverandører står nu til at få en lang næse
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Men som helhed er dansk økonomi bomstærk, og statskassen er fyldt op over alle kanter