Ambitiøst projekt forventes færdigt i løbet af 2007 – skal rumme både sport og koncerter.
06-04-2006
Ambitiøst projekt forventes færdigt i løbet af 2007 – skal rumme både sport og koncerter.
Odense skal have en ny sportsarena med plads til mindst 4000 tilskuere. I Arena-Fyn skal der både være sport, messer og koncerter.
Det er Odense Kommune, der i samarbejde med Odense Congress Center, står bag projektet.
Byggeriet starter i juni måned, og det er planen, at de første messer og udstillinger kan afholdes i foråret 2007.
Den samlede sportsarena skal stå færdigt inden udgangen af 2007.
- I fremtiden behøver odenseanere altså ikke tage helt til København, Århus eller Horsens for at opleve de store stjerner gå på scenen. Fra 2007 kan vi nøjes med at tage cyklen, når vi skal høre navne som Robbie Williams og Madonna, lyder det fra Odense Kommune i en pressemeddelelse.
-ls.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster
Brødrene Dahl sætter nu gang i en omfattende udbygning af virksomhedens logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads, som skal skabe kapacitet til vækst og bane vej for et automatiseret pallelager