Broprojekt ved Østerport stoppet af Københavns Kommune.
29-03-2006
Broprojekt ved Østerport stoppet af Københavns Kommune.
Kort før jul inviterede NCC Construction Danmark A/S til kran-spotting ved Østerport, hvor en tysk superkran skulle løfte elementer til den nye Langeliniebro på plads. Alt gik tilsyneladende godt. Men nu er opgavebestilleren, Københavns Kommune, ikke så tilfreds alligevel.
Ifølge JP København har kommunen stoppet broprojektet, efter afdelingen Vej & Park har konstateret, at broen buer den forkerte vej. Den skulle bue opad, men buer nedad.
Vej & Park ønsker ikke at afslutte projektet, før ansvaret for den forkerte bue er placeret – enten hos dem selv, entreprenøren, arkitektfirmaet, den rådgivende ingeniør eller den spanske producent. Kommunen ønsker endvidere undersøgt, hvilke konsekvenser, det eventuelt har, at broen er anderledes end bestilt.
Den nye Langeliniebro over Østerport Station skulle efter den oprindelige plan være åbnet omkring 1. januar 2006 – derefter blev det udskudt til 1. marts. Og nu ved ingen, hvornår der kan spadseres og cykles på broen.
-ls.
Billedetekst:
Kort før jul blev broelementerne på den nye Langeliniebro monteret under stor pressedækning. – Arkivfoto: Jørgen True.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Kvalitetsgulve og No Noise underlag
Få en robust og loyal samarbejdspartner
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Sikre udgravninger med gravekasser
Online leasing af varebiler med ét klik.
Tysk kvalitets siden 1860!
Læs marts 2026 udgaven her
Fra Typehus til Drømme Villa
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Giv en politisk håndsrækning til boligejere med asbesttag i landdistrikterne
Outline Vinduer har doneret vinduer og døre, der er kasseret i produktionen på grund af mindre kosmetiske fejl, til foreløbig fem tiny houses, som skal bygges – og bebos – af socialt udsatte, som får en ny chance i livet
Hofor har begyndt arbejdet med at bygge en stor varmepumpe i Nordhavn, hvor flere forsyninger bliver samlet under samme tag. Den nye varmepumpe vil blive hovedstadens næststørste