Byggefirmaer i priskrig om attraktive grunde
23-03-2006
Det ligger allerede nu fast, at Byg & Bo, som står bag nogen af landets største byggeudstillinger, i 2007 vil blive placeret i Tranbjerg nær Århus.
I år har udstillingen været nødt til at søge uden for Århus, fordi der ikke var kommunale byggegrunde til salg, da den blev planlagt. Derfor er den placeret i Hadsten ca. 25 km fra Århus, hvor der er rejst 10 nye huse, som forventes at tiltrække 30.000-40.000 besøgende i påsken.
I Tranbjerg har kommunen valgt at byggemodne 34 villaparceller og fire storparceller. Kommunen vil sælge et bundt på otte byggerunde med pålæg om, at der skal opføres parcelhuse i forbindelse med en byggeudstilling. Og i modsætning til tidligere bliver mindsteprisen for grundene fastsat af en ejendomsmægler og sat til salg for en mindstepris på 1000 kr. pr. kvm – eller hvad der svarer til ca. 800.000 kr. pr. grund.
Så det er ikke givet, at Byg & Bo får dem alle. Lært af fortidens fejl med voldsomt stigende priser og spekulation til følge skal organisationen som andre byde på grundene, som også giver adgang til at et eller flere byggefirmaer på samme område vil præsentere flere af deres huse.
Netop for at undgå, at spekulanter kan boltre sig, får køberne byggepligt og forbud mod at videresælge de ubebyggede grunde.
krus-
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Nedbrydning og Miljøsanering
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Læs marts 2026 udgaven her
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Tagdækkernes faldsikringssystem
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Det er endnu ikke fastlagt, hvornår kravet om ID-kort på byggepladser træder i kraft, da det nødvendige it-system først skal udvikles
Kommunerne har med økonomiaftalen for 2027 fået mulighed for at investere op mod 8 mia. kr. i blandt andet nedslidte skoler og dagtilbud. De skal omsættes til reelle investeringer i bedre rammer for børn og unge, mener Synergi