Opsætning af tapet er en gammel tradition som er tilbage i boligen og med den nye ”Quick Up” kvalitet fra Duro
20-03-2006
Opsætning af tapet er en gammel tradition som er tilbage i boligen og med den nye ”Quick Up” kvalitet fra Duro, behøver håndværkeren ikke længere holde sig til filt, glasvæv eller savsmuld tapet.
Nye stilfulde tapeter er i stor stil på vej tilbage i de danske boliger.
Veronica og Dahlia er to nye tapetkollektioner fra svenske Duro, hvor kendetegnet, udover høj kvalitet, er at det er enkelt og hurtige at sætte op.
Alle tapeterne er lavet i en ”non woven” kvalitet, hvilket betyder, at man trykker farverne på filt i stedet for på papir. Duro kalder denne non wowen kvalitet for ”Quick Up”.
Hemmeligheden bag Quick Up er at filten er et formstabilt materiale, der sikrer, at tapetet hverken udvider sig eller krymper, når den bliver våd.
Tapetet er let og smidig at sætte op. Og som noget helt nyt kan tapet-limen påføres direkte på væggen i stedet for på bagsiden af tapetet, som man ellers gør på almindelige papirtapeter. Det giver en væsentligt lettere opsætning og samtidig er det muligt at støde samlingerne kant mod kant i stedet for at lave overlap.
Alle tapeterne er vaskbare og kan derfor også bruges i både køkken og baderum
Veronica og Dahlia produceres af svenske Duro, som er nordens ældste tapetfabrik og svensk kgl. Hof leverandør. I Danmark importeres tapeterne af firmaet J.M. Hedegaard Aps.
Kontakt nedenstående for yderlige information. Se mere på firmaets hjemmeside: www.jmhedegaard.dk eller på www.durosweden.se
Kontaktinfo:
J.M. Hedegaard ApS
Direktør Mads Hedegaard,
Tlf.: 45 85 40 66 eller mads@jmhedegaard.dk
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Nedbrydning og Miljøsanering
Tysk kvalitets siden 1860!
Tagdækkernes faldsikringssystem
Fra Typehus til Drømme Villa
Vinduer, døre, trapper og kviste
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster