UgensErhverv.dk
J.M. Hedegaard ApS lancerer ....

J.M. Hedegaard ApS lancerer ....

Opsætning af tapet er en gammel tradition som er tilbage i boligen og med den nye ”Quick Up” kvalitet fra Duro

20-03-2006

Opsætning af tapet er en gammel tradition som er tilbage i boligen og med den nye ”Quick Up” kvalitet fra Duro, behøver håndværkeren ikke længere holde sig til filt, glasvæv eller savsmuld tapet.

Nye stilfulde tapeter er i stor stil på vej tilbage i de danske boliger.

Veronica og Dahlia er to nye tapetkollektioner fra svenske Duro, hvor kendetegnet, udover høj kvalitet, er at det er enkelt og hurtige at sætte op.

Alle tapeterne er lavet i en ”non woven” kvalitet, hvilket betyder, at man trykker farverne på filt i stedet for på papir. Duro kalder denne non wowen kvalitet for ”Quick Up”.

Hemmeligheden bag Quick Up er at filten er et formstabilt materiale, der sikrer, at tapetet hverken udvider sig eller krymper, når den bliver våd.

Tapetet er let og smidig at sætte op. Og som noget helt nyt kan tapet-limen påføres direkte på væggen i stedet for på bagsiden af tapetet, som man ellers gør på almindelige papirtapeter. Det giver en væsentligt lettere opsætning og samtidig er det muligt at støde samlingerne kant mod kant i stedet for at lave overlap.

Alle tapeterne er vaskbare og kan derfor også bruges i både køkken og baderum

Veronica og Dahlia produceres af svenske Duro, som er nordens ældste tapetfabrik og svensk kgl. Hof leverandør. I Danmark importeres tapeterne af firmaet J.M. Hedegaard Aps.

Kontakt nedenstående for yderlige information. Se mere på firmaets hjemmeside: www.jmhedegaard.dk eller på www.durosweden.se

Kontaktinfo:

J.M. Hedegaard ApS

Direktør Mads Hedegaard,

Tlf.: 45 85 40 66 eller mads@jmhedegaard.dk

Brochurer

  • Car Top

    Car Top

    Vedligeholdelsesfri carport i tidløst design

  • James Hardie

    James Hardie

    Alt inde for facebeklædning

  • Nyt om Bæredygtighed

    Nyt om Bæredygtighed

    Magasin om bæredygtighed i byggebranchen

  • TITAN Containers

    TITAN Containers

    Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • Lyngsøe

    Lyngsøe

    Alt i overdækning. Dansk design.

  • Ecophon

    Ecophon

    Mod klimaneutral akustik. Designløsning loft & væg

  • Plastmo

    Plastmo

    Markedsleder inden for tagrender og tagplader

  • Fyns Kran Udstyr

    Fyns Kran Udstyr

    Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

Konkurser i byggeriet (Uge 2/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 2/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Kontorbyggeri på 13.000 kvm undervejs i Skejby

Kontorbyggeri på 13.000 kvm undervejs i Skejby

Byggeriet er tegnet af arkitektfirmaet CEBRA og rummer ca. 11.000 kvm kontorarealer suppleret af fællesfaciliteter

Ny pris hylder arkitektstuderendes evne til at inspirere til fællesskab

Ny pris hylder arkitektstuderendes evne til at inspirere til fællesskab

Tegnestuen Werk indstifter 'Fællesskabsprisen', der uddeles i samarbejde med Det Kongelige Akademi. Prisens formål er at hylde den arkitektstuderende, som gennem sit arbejde inspirerer med rumligheder, hvor æstetik og fællesskab mødes

Rådgiverne til metronettets næste kapitel er på plads

Rådgiverne til metronettets næste kapitel er på plads

Metroselskabet har valgt Systra Danmark og Vanovis som rådgivere på areal- og rettighedsområdet for den kommende forlængelse af metrolinjen M4 til Ydre Nordhavn