UgensErhverv.dk

Skolebørn skal lære om arkitektur på nettet

Internetprojekt skal udnytte computerens fordele til at undervise i arkitektur.

05-04-2004

Internetprojekt skal udnytte computerens fordele til at undervise i arkitektur.


Fremtidens bybillede vil sikkert blive endnu smukkere, for nu skal skolebørnene lære om arkitektur fra barnsben på internettet.

Internetportalen ´Børn og Arkitektur´ starter op til sommer, og her kan børnene klikke ind og læse om bl.a. arkitekturhistorie og byplanlægning og finde eksempler på spændende byggerier i en virtuel arkitekturdatabase.

Målet med portalen er at gøre arkitektur nærværende og tilgængelig for elever i folkeskolen og samtidig opdrage dem til at være kritiske forbrugere af den arkitektur, der omgiver os.

Det er Dansk Arkitektur Center (DAC) og firmaet Skolemedia, der står for den praktiske udformning af portalen, og fonden Realdania støtter projektet økonomisk med 2,8 mio. kr. til udviklingen af portalen.

- Det er en væsentlig del af Dansk Arkitektur Centers strategi at få børn og unge til at interessere sig for arkitektur og forstå, hvad arkitekturen handler om – de er både kommende forbrugere af arkitektur og beslutningstagere for udformningen af fremtiden, siger Kent Martinussen, direktør i DAC, om baggrunden for projektet.

Ifølge firmaerne bag arkitektportalen er nettet som skabt til undervisning, fordi man kan vise rum i tre dimensioner og dermed give en bedre forståelse af arkitekturens virkemidler.

- Vi forventer, at projektet vil være med til at udbrede forståelsen for arkitektur i bred forstand og ikke mindst være med til at inspirere små arkitektspirer og kommende arkitektforbrugere, siger Kent Martinussen.

For de ivrige børnearkitekter findes der et opgavehæfte, de kan udfylde, en ’skoletaske’, hvor de kan gemme deres materiale, og en logbog, hvor man kan følge deres læreprocesser.

Det skal så blive interessant at se, om byggeriet får et stort opsving om 20-30 år, fordi de arkitekturskolede børn kræver mere byfornyelse.
Når portalen kører til sommer, kan man klikke ind på den via DAC’s hjemmeside.
-mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

- Lad stivstikkerne være stivstikkere og brug krudtet på dem, der gider

- Lad stivstikkerne være stivstikkere og brug krudtet på dem, der gider

I fredags gav Søren Tscherning fra Tscherning og Thomas Hoff fra Afry deres bud på, hvordan man løser en række konkrete problemer i byggeriet i første afsnit af Brøgger & lederne i byggebranchen. Se eller lyt til programmet her

Miljøministeren prioriterer økonomi over rent drikkevand

Miljøministeren prioriterer økonomi over rent drikkevand

Bureaukratiet bestemmer over skandaler med byggeaffald. Miljøminister Magnus Heunicke (S) lader sig ikke påvirke af de mange ulovlige deponeringer af giftigt byggeaffald

33 procent af dødsulykker i bygge-anlægsbranchen rammer udlændinge

33 procent af dødsulykker i bygge-anlægsbranchen rammer udlændinge

Af 36 dødsulykker i bygge- og anlægsbranchen i årene 2018-2024 havde 12 af de omkomne et andet statsborgerskab end dansk

Konkurser i byggeriet (Uge 7/2025 -1)

Konkurser i byggeriet (Uge 7/2025 -1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger