Høj byggeaktivitet i Danmark og en stadig stigende efterspørgsel fra udlandet
14-03-2006
Høj byggeaktivitet i Danmark og en stadig stigende efterspørgsel fra udlandet på de danske kvalitetsvinduer har for 2005 medført en massiv vækst hos vinduesproducenterne.
Branchedirektør Johny H. Jensen fra VinduesIndustrien oplyser, at den danske produktion af vinduer og yderdøre i 2005 målt i stykantal steg med 9,2% til hjemmemarkedet og syv procent på eksportmarkederne.
Samlet set kan brancheforeningens medlemmer notere sig for en omsætningsfremgang på knap 12% til ca. DKK 4,6 mia., og eksporten udgør heraf nu knap 17% af den samlede omsætning, svarende til knap DKK 800 mio.
Danske vinduer og yderdøre er i udlandet kendt for deres høje kvalitet og flotte finish, hvilket har gjort dem efterspurgte i Storbritannien og Irland, som nu aftager ca. 76% af den samlede danske eksport. Den øvrige eksport går til Skandinavien og Tyskland.
VinduesIndustrien er en brancheforening for 70 vinduesfabrikanter, og branchen beskæftiger ca. 4500 ansatte.
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Læs marts 2026 udgaven her
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Fra Typehus til Drømme Villa
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster