UgensErhverv.dk

Håndværkerne i MT stifter faglig klub

MT Højgaards udmelding om at bruge polsk arbejdskraft førte til stiftelsen af en tværfaglig klub.

13-03-2006

Da MT Højgaard meldte ud, at virksomheden undersøgte muligheden for at ansætte polsk arbejdskraft førte det til en del usikkerhed blandt de danske håndværkere.
Adskillige kontaktede deres fagforening, og en række forbund arrangerede en møderække rundt om i landet for ansatte, tillidsfolk og sjakbajser.
Møderne resulterede i, at man besluttede sig for at danne en landsdækkende tværfaglig klub i MT Højgaard, der skal "styrke sammenarbejdet mellem faggrupperne og holde øje med udviklingen".

Holder øje
- Vi vil nøje følge, at forholdene for polakkerne lever op til det lovede. At de ansættes på overenskomstmæssige vilkår, og at de får samme akkorder, som danske håndværkere. Det tror vi nu også, de gør, for MT Højgaard er en reel virksomhed, siger Peter Hougaard Nielsen, bygningsgruppeformand i TIB.

Han havde dog gerne set, at MT Højgaard havde været mere åbne omkring brugen af den polske arbejdskraft.

- Hvis det er for at få opgaven, og fordi man mangler arbejdskraft, så er det i orden, at man ansætter polsk arbejdskraft under ordnede forhold – vi kan sagtens konkurrere med dem, fordi vi er mere effektive - men er det for at vifte med det polske spøgelse og sænke lønningerne for håndværkerne eller stille og roligt udskifte dem for at spare lønudgifter, så er det ikke ok, siger Peter Hougaard Nielsen, der har svært ved at se fidusen ved overhovedet at ansætte polsk arbejdskraft, fordi de netop er mindre effektive end deres danske kolleger.

- mir

Brochurer

65.000 tilsyn mod social dumping

65.000 tilsyn mod social dumping

Alene sidste år gennemførte Arbejdstilsynet 7.900 tilsyn på danske og udenlandske virksomheder, og det resulterede i 4.300 reaktioner

Aarsleff er endelig ude af Rusland

Aarsleff er endelig ude af Rusland

Efter en knap et år lang proces har Aarsleff nu opnået alle de påkrævede godkendelser i både Danmark og Rusland, og salget af Aarsleffs russiske forretninger er nu gennemført

Ford har misforstået det danske marked

Ford har misforstået det danske marked

Hos Ford vil man gerne sælge sin Ranger Raptor som en fritidsbil, men det kommer ikke til at ske i Danmark, hvor den primært vil blive solgt som arbejdsbil og også kun kan købes på gule plader

Med på en kigger

Med på en kigger

I Frederiksberg Kommune har kommunalbestyrelsen besluttet, at alle byggehegn, der sættes op i forbindelse med Frederiksberg Kommunes bygge- og anlægsprojekter, forsynes med kighuller i forskellige højder