Hold øje med målene i vådrum for at undgå krav om, at de skal bygges om
09-03-2006
Arbejdstilsynet i Region Syddanmark har besluttet, at badeværelserne i et af kommunens plejecentre, Kong Frederiks IX’s plejehjem i Haderslev, skal bygges om, fordi de er fire centimeter for små.
- Vi har vurderet, at der ikke er tilstrækkelig frium i badeværelserne til at udføre de funktioner, som vi har fået oplyst bliver udført, har centerchef for Arbejdstilsynets Region Syddanmark, Jan Møller Mikkelsen, udtalt.
Kravene til badeværelsernes størrelse er lavet for at undgå, at plejehjemmets ansatte står i forkerte arbejdsstillinger, og at de dermed ikke er ”sundhedsmæssigt forsvarlige”. Men hverken beboere eller personalet har beklaget sig over forholdene – tværtimod.
Får Arbejdstilsynet sin vilje, skal de ældre i en periode under en eventuel og dyr ombygning vaskes i et rullende badeværelse i en bus. Et scenarie, som ikke falder i god jord hos Morten Finnemann (V), som er formand for kommunens helse- og arbejdsmarkedsråd.
- Hvad i himlens navn har de gang i? Al sund fornuft er jo væk, siger han.
Samtidig med at Arbejdstilsynet vil lave en ”gen-inspektion” af badeværelserne, vil det indlede en dialog med Haderslev Kommune.
krus-
Fremtidens grønne indeklimaløsning
Lad os gøre det sammen
Læs det nyeste om vinduer. Udgives i samarbejde med VinduesIndustrien
Din vejledning til tagrender - 15 % større vandkapacitet. Op til 25 års garanti.
Arbejdsbelysning til professionelle håndværkere
Professionelle befæstigelse og fastgørelsesprodukter
Værktøjsmekka for håndværkere. Mærkevarer til gode priser.
Vejledning i valg af tag
Måleudstyr
online leverandør af værktøj i høj kvalitet til billige priser
Alene sidste år gennemførte Arbejdstilsynet 7.900 tilsyn på danske og udenlandske virksomheder, og det resulterede i 4.300 reaktioner
Efter en knap et år lang proces har Aarsleff nu opnået alle de påkrævede godkendelser i både Danmark og Rusland, og salget af Aarsleffs russiske forretninger er nu gennemført
Hos Ford vil man gerne sælge sin Ranger Raptor som en fritidsbil, men det kommer ikke til at ske i Danmark, hvor den primært vil blive solgt som arbejdsbil og også kun kan købes på gule plader
I Frederiksberg Kommune har kommunalbestyrelsen besluttet, at alle byggehegn, der sættes op i forbindelse med Frederiksberg Kommunes bygge- og anlægsprojekter, forsynes med kighuller i forskellige højder