Møbelgiganten vil sælge huse som alle har råd til at bo i.
31-03-2004
Der venter hr. og fru Danmark en ny shopping oplevelse om kort tid.
Når de tager til Ikea for at hente en ny reol eller fletstol, vil de opdage, at der er kommet nye varer på hylderne. Ikea vil nemlig også til at levere husene til at stille møblerne i. Det sker gennem firmaet Bo Klok, der er ejet af Ikea og Skanska i fællesskab.
Bo Klok-husene skal bygges som 6-families huse, der præfabrikeres som færdige moduler til at sætte på et fundament. Ifølge erfaringerne fra Sverige bliver boligudgiften på 2.800-6.000 kroner om måneden afhængigt af boligstørrelsen, skriver dagbladet Børsen.
I Sverige kan man både eje og leje sit Bo Klok-hus, og den model forventes også brugt i Danmark, men afgørelsen er endnu ikke endeligt truffet, ligesom det heller ikke er endeligt afgjort, hvor de første huse skal opføres.
Bo Klok konceptet har 7 år på bagen i Sverige. Husene er fra start tænkt som ’folkehuse’, som både enlige mødre, pensionister og studerende skal have råd til at bo i uden at give afkald på noget.
Husene er bygget som traditionelle to etages svenske træhuse eller som pudsede huse, og lejlighederne er indrettet som 2 og 3-rums boliger på mellem 49 og 74 kvadratmeter til en pris på 2.800 og 4.500 kroner om måneden og med et indskud på mellem 132.000 og 200.000 kroner afhængigt af lejlighedsstørrelsen. Husene er ca. 30 procent billigere at opføre i forhold til et sammenligneligt traditionelt fremstillet byggeri.
I Danmark forventes det dog, at de største huse bliver noget større og dermed dyrere.
I Sverige placeres en Bo Klok bebyggelse aldrig i et bycentrum, men i nærheden af transport, skoler og indkøbsmuligheder. Der er terrasse og altan til husene, som rummer alle moderne faciliteter. For at fremme fornemmelsen af en lys og luftig bolig opføres husene med ekstra højt til lofterne og lidt større vinduer end normalt. Og husene opføres i bebyggelser med højst 6 andre Bo Klok huse.
-mir.
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Stiger og stilladser i aluminium
Læs marts 2026 udgaven her
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Vinduer, døre, trapper og kviste
Lindab stålprofiler til tag og facade løsninger
Alt i overdækning. Dansk design.
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job
Prisstigningen skyldes ifølge Vejdirektoratet primært højre priser på grus, stål og aluminium, samt håndtering af jord
1,1 mio. danske pendlere kan se frem til en hjælpende hånd til at betale for de højere benzin- og dieselpriser. Lovforslag skal hastebehandles, inden Folketinget går på en lang sommerferie
Stilladssektionen i DI Byggeri oplever rekordstor interesse for stilladsmontøruddannelsen. Mere end 400 elever er nu i gang på landsplan
For kun en uges tid siden offentliggjorde Thormann overtagelsen af Kabi Entrepreprise. Nu har entreprenøren også fundet manden, der skal sidde for bordenden